Avustralya’da bulunan Black Dog Institute‘ta görev yapan bilim insanları depresyonun çaresini buldu. 11 yıl boyunca 33.908 insanı inceleyen bilim insanları haftada sadece 1 saat spor yapan insanların depresyonla daha az haşır neşir olduğunu ortaya çıkardı. Deney grupları üzerine akıl sağlığı üzerine araştırmalar yapan uzmanlar spor yapmayan insanların depresyondan muzdarip olma olasılığının %44 olduğunu açıkladı.

 

Lukas Hoelgberg’in depresyonda olmadığına adımız gibi eminiz

Araştırmayı yürüten Profesör Samuel Harvey, “Hala egzersiz yapmanın koruyucu etkisine neyin sebep olduğunu araştırıyoruz fakat bizce spor yapmanın fiziksel ve sosyal faydalarının bir katkısı vardır” dedi. Benzer şekilde Almanya’da geçtiğimiz yıl yapılan bir diğer araştırmada ağır depresyon hastalarının spor yaptıktan sonra depresyon semptomlarının azaldığı belirlenmişti.

 

Sonuçta spor salonlarında Colleen Fotsch gibi hanımlarla tanışarak da depresyonu alt edebiliriz.

Tabii burada hatırlatma yapmakta fayda var… Depresyon da diğer hastalıklar gibi kişiye özel şekillenebilir ve farklı tedavi yöntemleri farklı insanlarda etkili olabilir. Siz yine de spor yapın ama depresyonu üzerinizden atamazsınız bizi ya da bilim insanlarına küfür etmeyin lütfen.

Haftada bir saat spor yapmanın fiziksel ve ruhsal avantajları olsa da eğer durumun daha ciddi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora gitmekte fayda vardır, sonuçta sağlıklı ve mutlu olmak hepimizin istediği bir şey değil mi?