Malum havalar güzelleşiyor, yaz mevsimi son sürat yaklaşıyor… Bu durumda yapılacak en iyi şey sağlam egzersiz yaparak sağlıklı ve düzenli bir beslenme düzenine girmektir. İşte son dönemde yok paleo diyeti, yok keto beslenme yok Dukan diyeti derken tonlarca  yeni beslenme yöntemi karşımıza çıkıyor. Bunların en sonuncusu ve sporcular arasında gözde olanını takdim ederiz Dubrow diyeti!

Nedir bu Dubrow diyeti?

Normal şartlarda hiçbir anlamı olmayan ‘dubrow’ kelimesini görünce zaten anlamışsınızdır ama biz yine de söyleyelim… Dubrow diyeti ABD yayınlanan ve çok popüler olan The Real Housewives of Orange County’nin yıldızı Heather Dubrow ve eşi Dr. Terry Dubrow’dan çıktı. Keto beslenme gibi kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilen bu beslenme yönteminin daha sürdürülebilir olduğu da iddialar arasında.

Dubrow diyetinin amacı hızlı kilo verdirerek enerjiyi artırmak olarak özetlenebilir…Yağ tüketmeyi öneren ve karbonhidratlara hayır diyen Keto beslenmesinin aksine temelde ani oruçlardan oluşan Dubrow diyeti belli zamanlarda bir şey yememek üzerine kurulmuş vaziyette.

Bu beslenme(me) süreci öyle bir şekilde uygulanıyor ki günde 16 saat ya da 24 saat boyunca hiçbir şey yememek gerekebiliyor. Fakat Dubrow diyeti, 3 farklı fazdan oluşuyor ve beslenme de bu fazlara göre şekilleniyor.

Birinci faz vücut sistemini şok ederek vücut içerisindeki açlık uyaranını sıfırlıyor. Bunu yapmak için 16 saat boyunca yemek yememeniz gerekiyor. Örneğin beş gün boyunca öğlen 12’den akşam 8’e kadar yemek yiyebilirsiniz. Bu süreç içerisinde alkole yer yok.

Daha sonra ikinci faz geliyor. Bu faz ise 3 bölüme ayrılıyor, yavaş, orta ve hızlı kilo verme kategorilerine göre beslenme düzeni de değişiklik gösteriyor. Bu süreçte 0.6 kilogram vermek için 12 saat yemek yiyip, 12 saat oruç tutmayı öneriyor. Haftada 1.1 kilogram vermek istiyorsanız 14 saat oruç tutmalı ve 10 saat yemek yemelisiniz. Eğer haftada 1.8 kilogram vermek istiyorsanız 16 saat oruç tutmalı ve sadece 8 saat boyunca yemek yemelisiniz. Bütün bir hafta boyunca da sadece tek bir gün cheat day yani kaçamak günü yapabilirsiniz.

Dubrow diyetinde ne yemelisiniz?

Her diyette olduğu gibi bunda da ne zaman yediğinizle birlikte ne yediğiniz de önemlidir. Dubrow çiftinin yaptığı bu diyette bolca yeşil yapraklı sebze, protein ve sağlıklı yağlar öneriliyor. Ispanak, nohut, çay, kahve, balık, tavuk, kale, avokado, yağsız yoğurt ve fındık önerilen besinlerden sadece bazıları.

Dubrow diyetine başlamalı mısınız?

Açıkçası herkes kendine uygun diyeti seçmelidir. Ayrıca özellikle ABD’de oldukça yaygınlaşmaya başlayan Dubrow diyetini geliştiren Dubrow çiftinin sadece televizyon yıldızı olduğu ve aslen diyetisyen olmadığını vurgulamakta fayda var. Eğer yazıyı buraya kadar okuduysanız şunu vurgulamakta fayda var, herhangi bir diyete başlamadan önce mutlaka bir doktor ve diyetisyene gidip bilgi alın ve kontrolsüz bir beslenme düzenine girişmeyin.