Son dönemde dünya çapında bir hayli popüler olan ghee yağının şöhreti henüz Türkiye topraklarına pek girmedi. Hindistan’dan çıkan ve kısa sürede ABD ve Avrupa’ya ulaşan ghee yağı aslında sporcuların ve diyet yaparak zayıflamak isteyenlerin de sıklıkla tükettiği bir besin.

Peki Ghee yağı nedir?

Keto diyetinde sıklıkla önerilen ghee yağı “sağlıklı ve daha doğal” bir yağ türü olarak tanımlanıyor. Kahve kremasında ve patlamış mısırda bile kullanılan gheeyağının daha kolay sindirildiği ve iltihaplanmaya iyi geldiğine ve metabolizmayı hızlandırdığına dair bir inanış hakim.

Ghee yağının tam bir antioksidan deposu olduğu biliniyor.

Hint mutfağında sıklıkla kullanılan ghee yağı hakkında bildiklerimizi buraya aktaralım… Öncelikle bildiğimiz tereyağı sütün yağından, süt tozundan ve sudan üretilir. Ghee yağı ise basit bir işlemden geçirilerek üretilir. Tereyağının eritilerek su ve süt tozunun ayrıştırılması sonrasında kalan maddeye ghee yağı denir. Karamelize bir tadı olan ghee yağın keşfi de bildiğimiz tereyağın Hindistan’daki sıcaklığa pek dayanamaması sonrasında geliştiriliyor. Böylelikle raf ömrü daha uzun olan bir yağ elde edilmiş oluyor. Daha yoğun bir yağ oranına sahip olduğu için kızartma yapılırken kullanılması durumunda ateşe daha dayanıklı ve yemeğin daha çok pişirilmesine sebep oluyor.

Kısa bir süre içerisinde yaygınlaşan ghee yağı ile ilgili araştırmalar devam ediyor.

Ghee yağında hangi vitaminler var?

Uzmanlar doymuş yağ oranı yüksek olan ghee yağının belli sınırlar çerçevesinde tüketilmesini öneriyor.
Ghee yağında süt tozu bulunmadığı için protein ve kalsiyum oranı tereyağına göre daha düşük. Fakat bunları almak için bakacağınız ilk yerin tereyağ olmaması gerek. Öte yandan ghee yağı A vitamini için doğru bir kaynak. Vücutta antioksidan etkisi yaratan ve göz sağlığı için çok önemli olan A vitaminini yanı sıra gheeyağında E, K ve B12 vitaminleri de bol miktarda bulunuyor.
Her ne kadar içindeki süt tozu alınsa da vegan beslenenler için uygun olmayan ghee yağının kararında tüketilmesi durumunda pozitif etkisi vardır. Özellikle vitamin deposu olan bu besin, yemeklerinizi pişirirken daha leziz olmalarını ve daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır.