Günümüzün popüler sporu Crossfit Türkiye’de de oldukça büyük bir hızla yaygınlaşmaya başladı. ABD’den çıkan ve kısa bir süre içerisinde bütün dünyaya yayılan Crossfit stüdyoları ya da daha doğrusu Box’ları Türkiye’de de var.

Crossfit salonu neden box diye geçiyor?

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Crossfitçiler bu stüdyolara box diyorlar. Bunun sebebi de bildiğimiz spor salonları (gym) gibi teknik çok cihazın olmadığı ve kare şeklindeki düz bir kutucuk içinde spor yapılması. Gösterişi sevmeyen crossfit camiası egzersiz yaptıkları alana bu sebeple Box yani kutu diyor.

Elbette her şeyde olduğu gibi bu konuda da aslan payı İstanbul’un… Crossfit’in resmi verilerine göre Türkiye’de en çok Crossfit stüdyosu İstanbul’da. İstanbul’un ardından gelen şehirlerden biri ise İzmir. İzmir’in de belli başlı semtlerinde resmi olarak Crossfit stüdyoları fiziğini güçlendirmek isteyenleri ağırlıyor.

İzmir’de 3’ü şehir içinde diğeri de turistik beldemiz Kuşadası’nda olmak üzere tam 4 Crossfit box’ı bulunuyor. Bunları sıralamak gerekirse şu şekilde toparlayabiliriz.

Crossfit Alsancak

İzmir’in en cıvcıvlı bölgesi Alsancak’ta kurulan Crossfit Alsancak, Crossfit isteyenler için ideal. İçeride jump box’tan kettlebell’lere bisikletten wall ball’a kadar bir çok şey var. Farklı üyelik seçenekleri bulunan mekan gruplara ve öğrencilere de indirim yapıyor.

Crossfit Alsancak İzmir’de açılan ilk Crossfit Box’ı olarak biliniyor.

2014 yılında Atamer ve Deniz Işık tarafından kurulan Crossfit Alsancak, 600 metrekarelik bir alana sahip. Bu şekilde Türkiye’nin en büyük Crossfit salonlarından biri olan Crossfit Alsancak’ın ismi de çok güzel. Box’ın kurucuları hem Alsancak bölgesinde bulunduğu için hem de Türkiye bayrağını temsil etmesi sebebiyle bu ismi uygun görmüş.

Box’ta ihtiyacınız olan bütün ekipmanlar hazır.

Instagram ve Facebook üzerinden de takip edilebilen box, her gün için tasarlanan WOD’ları (yani günün egzersizi) üyeleriyle paylaşıyor.

Abinin şov yaptığına bakmayın bu hareket bayağı zor yalnız.

Adres: Umur Bey Mahallesi 1497 sokak No:5/B 

CROSSFIT KARŞIYAKA

İzmir’in içinde 3 tane Crossfit stüdyosu olduğundan bahsetmiştik az önce… Crossfit Karşıyaka da bu üçlüye katılan son üye. İzmir’in 3’üncü ve Karşıyaka’nın ilk ve tek resmi Crossfit salonu olan Crossfit Karşıyaka samimi bir atmosfer yakalamış gibi görünüyor.

Yıllık 2.000 TL’ye abone olunabilen Crossfit Karşıyaka’nın farklı üyelik seçenekleri de bulunuyor. Bu yazıyı Ağustos 2019’da yazdığımızı hesaba katarsak eğer bir fiyat değişikliği olursa bunu da değiştireceğiz.

Adres: 8229/1 sokak No: 14 Odin İş Merkezi Ataşehir-Çiğli

CROSSFIT BORNOVA

Bornova bölgesinin ilk ve tek resmi Crossfit salonu olarak bilinen Crossfit Bornova’nın hikayesi ise bir hayli ilginç.

Halen salonda görev yapan Murat Ozan İlhan’ın kurduğu stüdyonun havalı bir kurt logosu var. 2012 yılında inşaat mühendisi olarak mezun olan ve 3 yıl boyunca farklı ülkelerde çalışan İlhan, 2015 yılında Crossfit ile tanışıyor ve kısa bir süre sonra mesleğini bırakarak bu salonu açıyor.

Sıradan bir günde yine ilginç görüntüler.

Tabii öncesinde eğitim alan ve bu konuda kendini geliştiren İlhan, böylelikle Bornova’daki ilk ve tek resmi box’ı da kurmuş oldu. Farklı üyelik seçenekleri bulunan stüdyonun fiyatları İzmir standartlarında.

Adres: Üniversite Caddesi 89C- Bornova

CROSSFIT KUŞADASI

İzmir’in içinde 3 adet resmi Crossfit salonu var fakat İzmir’in turistik bölgesi Kuşadası’nda yaşayanlar da kapsamlı bir Crossfit salonuna kayıt olma imkanına sahip.

İzmir dışındakiler için Crossfit Kuşadası tam bir kurtarıcı.

Sadece geçen yıl yani 2018’de kurulan bu yeni salonda Crossfit için ihtiyacınız olan her şey düşünülmüş. Pazar günü kapalı olan ve öğrenci, grup ve aile indiriminin olduğu box İzmir dışında yaşayan Crossfit tutkunları için adeta bir vaha.

Adres: Kadınlar Denizi Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı 1. Sokak No:3/E-Kuşadası

Tamam şimdi İzmir’deki boxları ve detaylarını öğrendiğimize göre Crossfit ayakkabısı seçmeye geçebiliriz. 2019’un en iyi Crossfit ayakkabılarını sıraladık. 
Peki sizce Crossfit yaparken eldiven takmak gerekli mi? Bu konuda detaylı bilgiyi enine boyuna tartıştık.