Son dönemde pistleri adeta ağlatan iki dikkat çekici isim var… Bunlardan biri hepimizin sevgilisi Usain Bolt, bir diğeri ise Sir Mo Farah!

Kraliçeyle son dönemde sıkı fıkı olan ve uzun mesafelerde geçtiğimiz döneme damga vuran Mo Farah ve sağlık yaşam koçu ve sporcu Joe Wicks bir podcaste katıldı. Podcast’ten çıkardığımız 5 altın tavsiyeyi kullanmak gerek ki onun gibi başarıdan başarıya koşalım.

1- Mesafeyi yavaş yavaş artırın

Pekala, ilk tavsiye koşu dünyasına giren herkesin pek de yabancı olmadığı bir şey esasen… Bir anda 2 kilometre koşuyorken 30 kilometreye çıkmayın. Mo Farah, ‘Amacımız incinmemek, bu önemli’ diyor. Katıldığı programın sunucusu antrenmansız olduğu için Farah, ‘Koşunu zamanla artır ve kuvvetlendir. Bir anda büyük sıçramalar yapma’ ifadesini kullanıyor.

2- Başka sporlardan feyz alın

Farah’ın birlikte program yaptığı isim bir kickboksçu ve bu deneyimi maratonda kullanmaya ne kadar açık olduğunu söylüyor. Farah, ‘Ne zaman kickboks stüdyosuna gelsem ve enerjim kalmasa her zaman kendime enerji buluyorum bir şekilde’ diyor. Maratonda enerjisi tükenenler için ne güzel sözler sayın Farah.

Demek ki büyük markalardan imzalı ayakkabı almak için biyonik adam olmak gerekiyormuş…

3- Kendine fazla güvenme

Mo Farah, sıkı antrenman yapılması gerektiğini savunuyor… Kendine güvenmek iyi bir şey ama Farah, yakın arkadaşlarının maratonun ilk yarısı harika performans sergilemesine rağmen sonraki süreçte adeta yıkıldığını ifade ediyor. Wicks de maratonda kendine güvenin çok da iyi olmadığını antrenmanla vücudun sürece hazır edilmesi gerektiğini söylüyor.

Farah ve Wicks koşarken ne için iddiaya girmiş olabilir?

4- Bacak egzersizlerini atlama

Hem Farah hem de Wicks, bacak egzersizlerinin öneminden bahsediyor. Side lunge ve lungedan squate geçmenin bacak kasları için çok önemli olduğunu söylüyor ikili.

5- Kendi yemeğini kendin yap

Wicks, sporcuların kendi yemeklerini yapmasının iyi bir şey olduğunu söylüyor. Bu da ne demek? Yemek yemek için dışarıda boşuna para vermeyin ve kendi sağlıklı besleyici öğününüzü kendiniz yapın demek!