Sonunda iş yerindeki arkadaşınızla ya da uzun süredir Tinder’da yazıştığınız kadınla bir randevu ayarlamayı başardınız… tebrikler! Fakat işte şimdi işlerin kolayca sarpa sarabileceği bir sürece giriyoruz. İlk randevu!

Gerçekten de bir randevu koparmak çok zormuş gibi gözükse de aslında daha zoru bu randevuda karşı cinsi etkilemektir. Neyse biraz tecrübesiz ve paslanmış olabilirsiniz ve hatta aşırı heyecanlanıyor da olabilirsiniz ama ne yaparsanız yapın birinci kural karşı cinsi sizden uzaklaştırmamaktır, yani itici olmayın.

Bunun için de bazı tavsiyelerimiz var, gelin birlikte bakalım:

1- Fazla dokunmayın

Koskoca McHammer yanılıyor olamaz, ‘Can’t Touch This’. Gerçekten de ilk randevuda karşı cinsi özel hissettirmeli ve bunun yanı sıra samimiyet ve sıcaklığı da yansıtmalısınız. Her ne kadar karşınızdaki kadını yatağa atmak gibi bir hedefiniz varsa da bunu ilk buluşmada belli etmeyin.

Zira ilk buluşmada karşı cinsin bakacağı ilk şeylerden biri o sıcaklık ve güven hissini vermektir. Örneğin arabanın kapısını açtıktan sonra elini tutmak veya kalabalık bir gece kulübünde belinden tutarak yönlendirmek ve korumak mantıklı hamleler. Ama ilk randevudan sarmaş dolaş olmaya ve boynunu tutmaya da gerek yok.

2- Biraz konuşun

Tamam biraz heyecanlısınız ya da Amerikan filmlerindeki sapıklara özeniyor olabilirsiniz ama biraz sohbet etmek ve kendinizi ifade etmek karşı taraf için biraz iyi olur. Yoksa sizin sıkıcı, cahil ya da duygusal olarak kapalı olduğunuzu düşünür. Dolayısıyla ilk randevuda sizin ilgi alanınız olan bir aktiviteye katılmak şansınızı artırır. Örneğin sizin sevdiğiniz bir grubun konserine gidin ve grup hakkındaki detayları anlatın ya da bir basketbol maçına gidip kuralları ve oyuncuları konuşun.

İlk buluşmada cimri olmayın, olursanız da belli etmeyin.

3- Cimri olmayın

Malum ekonomik kriz, dolar aldı başını gitti falan ama ne olursa olsun cimri olmayın. Eğer pahalı bir yere gidip 150 TL’lik bir biftek sipariş edince kadına trip atacaksanız hiç gitmeyin daha iyi. Cimrilik kadınlarda, ‘Eğer para konusunda cimriyse, duygusal olarak da cimridir ve hatta yatakta da cimri olabilir’ imajı yaratabilir.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için bütçenize göre şık bir yere gitmekte fayda var. Ya da hazır havalar güzelleşirken sahilde piknik yapmak da güzel bir seçenek olabilir. Biraz yaratıcı olsanız hayat daha kolay olur.

4- İçkiyi abartmayın

İlk randevuda başınıza gelebilecek en kötü şeyi söylüyoruz: Sarhoş olmak! Hem kendinizi hem de karşınızdakini rezil edebilecek sözler söyleme ve davranış sergileme ihtimaliniz bir hayli yüksek, dolayısıyla alkolü abartmayın.

Evet gergin olabilirsiniz ama sarhoş olmak da pek mantıklı sayılmaz. Dolayısıyla midenizin vücudunuzun kaldırabileceği bir şeyler sipariş etmekte fayda var.

5- Geçmişi yad etmeyin

Elbette ilk randevuda olay karşınızdaki kişiyi tanımak ve kendinizi tanıtmaktır. Fakat her şeyin de bir sınırı var, dolayısıyla karşınızdaki kişiye eski sevgililerinizi ya da nasıl aldatıldığınızı anlatmayın. Kimse böyle şeyler duymak istemez.

Ayrıca ilk randevular için güzel konsept var: Bunların eğlenceli olması gerekiyor! Dolayısıyla ilk randevuda sıkıcı kahve sohbeti etmektense dans etmeye gidin ya da bir müzeyi falan ziyaret edin.

6- Siyasi esprilere girmeyin

Yani tabii hayatınızın sonuna kadar bekar yaşamak istiyorsanız siyasi espri yapın ama buna gerek yok… İlk buluşmada daha laylaylom konulardan konuşulur, gelecek güzel günler hakkında sohbet edilir araya espriler komik anılar sıkıştırılır vs… Dolayısıyla olayı karamsar bir hale sokmaya ve ya cinsiyetçi ya da ırkçı espriler yapmayın.

Malum günümüzde herkes siyaset uzmanı olduğu için siyasi konularda konuşmamak ve espri yapmamak da en azından ikinci bir randevuya kadar yapılmasa daha güzel olur. Yoksa kısa sürede iş ‘X Parti şöyle iyi, Y Parti böyle güzel’ tartışmasına döner ve o beklediğiniz ikinci buluşma bir daha hiç gelmez.

7- CV’nizi evde bırakın

Evet, mükemmel bir eğitiminiz ve harika bir işiniz olabilir ama bunu lütfen ilk buluşmada yanınızda getirmeyin. Getirecekseniz de bunu bir böbürlenme aracı olarak kullanmayın. Eğer sohbet arasında gündeme gelirse bunu anlatabilirsiniz.

Örneğin, Eskişehir’in dondurucu ayazından bahsederken, ‘Ben Eskişehir’de güzel sanatlar fakültesinden mezunum, çok çektim o soğuklardan ama o zamanlar Game of Thrones yoktu ki ekmeğini yiyelim’ diyebilirsiniz. Yoksa bunu gündeme getirmeyin bizce üzülürsünüz.

8- İltifat edin, tadında

Evet karşınızda etkilemek istediğiniz biri olunca arada sırada iltifat etmek gerek. Fakat bu konuda dikkatli olmalı ve gözlem yapmalısınız. Bazı insanlar fiziksel özelliklerinin öne çıkmasından ve bunun ilk buluşmada dillendirilmesinden hoşlanmaz. Dolayısıyla ilk buluşmada, ‘Bacakların çok güzel’ gibi bir iltifat ters tepebilir.

Dolayısıyla, ‘Harika bir gülüşün var’ ya da ‘Kahkahana bayıldım’ gibi iltifatlar daha mantıklı olacaktır.