Yalnız insanlar için yapılmış belki de en iyi ve en popüler çöpçatan uygulaması olan Tinder, özellikle Türkiye’de bir hayli yaygın kullanılıyor. Çok sayıda erkek ve kadının partner aradığı bir ortam olan Tinder’da gözünüze kestirdiğiniz kişiyi tavlamak için bazı önerilerimiz olacak.

Elbette bu yazıyı okuduktan sonra bütün eşleşmelerinizi yatağa atacağınızın ya da onlarla evleneceğinizin garantisini veremeyiz. Sonuçta burada olay biraz da sizde bitiyor!

1- İlk izlenim önemli

Tinder’da hunharca kadınların profiline bakıp (ya da bakmadan) beğenen tek siz mi varsınız sanıyorsunuz? Kesinlikle yanılıyorsunuz! Dolayısıyla Tinder’da karşınızdaki kişinin dikkatini çekmek için öncelikle iyi bir ilk izlenim bırakmanız gerekiyor. Dolayısıyla yapacağınız ilk şey bir an önce iyi bir izlenim bırakmak!

Bunu yapmak için öncelikle iyi bir fotoğrafınız olmalı. Muhtemelen karşınızdaki kişinin isminizden önce bakacağı ilk şey fotoğraf olacaktır. Dolayısıyla bu fotoğraf bulanık veya karanlık olmamalı. Myspace profilinizdeki gibi eciş bücüş bir şey de olmamalı. Fotoğrafınız net ve odağı tamamen sizde olmalı. Hatta istiyorsanız bir de gülümseyin.

İlk izlenim için yapmanız gereken ikinci şey profilinize bir şeyler yazmak. Eğer klişe şeyler seviyorsanız bunu bir an önce bırakın ve yaratıcı şeyler bulun. Böylelikle karşınızdakinin dikkatini çekerek akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz. Dolayısıyla karşı tarafa bir soru sorabilirsiniz ve kendinizle ilgili saçma bir bilgi verebilirsiniz. Ama bu bilginin cinsel içerikli olmamasına özen gösterin. İsterseniz hoşlandıklarınızı ya da ne yaptığınıza dair de birkaç cümle kurabilirsiniz. ‘Müslüm Baba’yı hala izlemedim, eğer izlemek isterseniz bir mesaj uzağınızdayım’ gibi bir mesaj hem dikkat çeker hem de randevuya ilk adımı atar. Nereli olduğunuzu yazmak pek de eğlenceli değil.

2- İğrençleşmeyin, ürkütmeyin

Her ne kadar internet üzerinden konuşsanız da karşınızdakinin gerçek bir insan olduğunu unutmayın. Dolayısıyla hadi eşleştiniz diyelim, karşınızdaki kişiye direkt cinsel içerikli sorular sormayın ve kesinlikle cinsel organınızın fotoğrafını paylaşmayın. Cinsel içerikli iltifat bile etmeyin (en azından bir süre). ‘Şimdi ne yapıyorsun’, ‘nerelisin’ ya da ‘şu an üzerinden ne var’ gibi sığ mesajlar yazmak yerine, ‘En sevdiğin fast food ne’ ya da ‘Sence insanlar sabahları yataklarını toplamalı mı’ gibi sorular sorabilirsin. Böylelikle iğrençleşmeden güzel bir sohbet noktası bulabilirsiniz.

Karşı tarafı korkutmamak çok önemli. Dolayısıyla asla ve asla tek bir fotoğraf yüklemeyin. Tek bir fotoğraf yüklemek karşı tarafın heyecanını öldürürken sizin de şansınızı sıfıra indirir. Evet arkadaşlarınızla silah veya bıçaklarla poz vermenin komik olduğunu düşünebilirsiniz ama gerçekten hangi çağda yaşıyorsunuz siz? Kesinlikle bu tür saldırgan fotoğraflar paylaşmayın, hatta hiç çektirmeyin bile. İnsanlara normal bir kişi olduğunuzu göstermeniz gerek. Dolayısıyla fotoğrafı basit bir şekilde halledin. Seri katil olarak kendinizi lanse etmeyin.

Profilinizde cinsel içerikli espriler yapmayın ve saldırgan ifadeler kullanmayın. Ahmakça şakalar direkt sizi eler. Dolayısıyla negatif yaklaşmayın pozitif mesajlar verin.

Hadi yine beğendiğiniz kişiyle eşleştiniz diyelim hasbelkader, kesinlikle ısrarcı olmayın. Dört kez mesajlaşmış olmanız bir anda buluşup yatağa gireceğiniz anlamına gelmez. Dolayısıyla karşınızdakini zorlamayın, dört mesaj sonucunda sizinle karşı karşıya gelmek biraz istemeyebilir insanlar. Sakin olun biraz bekleyin, hemen balıklama atlamayın. Ürkütürsünüz.

3- Hıyar gibi olmayın

Şimdi karşımızda kendinizin en iyi halini göstermenizin gerektiği bir platform var. Buraya gidip de Pisa Kulesi’ni tutuyormuş gibi poz vermeniz ya da spor salonunda üstsüz verdiğiniz pozu yüklemeniz kabul edilemez. Lütfen ama lütfen bu tür fotoğrafları kullanmayın.

Eğer bir plajda arkadaşlarınızla otururken çekilmiş bir fotoğraf varsa ve siz de illa vücudunuzu göstermek istiyorsanız gidin bunu paylaşın

Ayrıca kesinlikle ama kesinlikle selfie paylaşmayın. Hatta telefonunuzdaki bütün selfieleri silin zira bu tür fotoğraflar, ‘Kimse benimle takılmıyor ve ben kendi fotoğrafımı çekiyorum, üstelik her zaman da durum böyle oluyor’ diye bas bas bağırır. Selfie yüklemeyin.

Profilinize yazacağınız tanıtım yazısında ne kadar zengin olduğunuzdan ya da kaldırdığınız en ağır halterden bahsetmeyin. Bir şeyler yazıyorsanız önce bir okuyun ve ‘Bunu ben görsem yazan kişi adına utanır mıydım’ diye sormalısınız. Eğer utanıyorsanız silin ve başka bir şeyler yazın. ‘Sadece sarışınlarla çıkarım’ ya da ‘Dövmeniz varsa ben yokum’ yazmayın.

Tinder’da mesajlaşırken de hıyar olmamak gerek. Flörtleşmeyi bilin ve direkt konuya girmeyin. Alçakgönüllü olun ve karşı tarafla ilgileniyormuş gibi davranın. Karşı tarafın paylaştığı fotoğrafla ilgili komik bir detay yakalayın ve sohbeti oradan açın.

A evet söylemeyi unuttuk, ‘Ben bir sapyoseksüelim’ yazmayın. Gerçekten kimseyi kandıramazsınız!

Var sayalım, bu yazıyı okudunuz ve harfiyen uyguladınız… Peki şimdi ne olacak? İlk buluşmada yapmamanız gereken şeyleri biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız hazırladığımız ‘İlk randevuda yapmamanız gereken 8 şey’ dosyasına mutlaka bakmalısınız’