Bugün Google’a girenler ilginç bir Doogle (Çizim) ile karşılaştı. Dünyanın en büyük arama motoru özel günlerde anasayfasına ilginç çizimler yükleyerek o günün anlam ve önemini milyonlarla paylaşıyor.

Bugün Google’ın paylaştığı kişi ise Lucy Wills’ti… Peki bu coğrafyada pek tanınmayan ama aslında kadınları ilgilendirdiği kadar erkekleri de ilgilendiren bir konuda çok önemli adımlar atan bu Lucy Wills kimdir?

Google Doodle bugün Lucy Wills’in doğum gününü kutluyor!

Kısaca anlatmak gerekirse Lucy Wills, kadınların hamilelik sürecinde folik asit almaları gerektiğini söyleyen bir bilim insanıdır. Bugün doğum uzmanları ve doktorlar kadınların başarılı bir şekilde hamile kalmaları için belli miktarda folik asit almalarını önerir. Ve bunu öneren ilk insan ise 1920’lerde bunu gündeme getiren Lucy Wills’tir. İngiltere’de 1888 yılında dünyaya gelen Wills, üstün akademik kariyeri sayesinde Cambridge Üniversitesi’nde botanik ve jeoloji diploması alarak, ‘Ülkedeki ilk kadınlardan’ biri oldu.

Wills faktörünü buluyor

1920’lerde çalışmalarına devam eden Wills, İngiliz sömürüsü olan Hindistan’da çalışan hamile tekstil işçisi kadınlarda kansızlık (anemi) olduğunu tespit etti. Hamilelikte kansızlığın ölüme kadar gidebilecek birçok sorun teşkil edebildiğini açıklayan Wills, bunun bir bakteri ya da virüsten kaynaklanmadığını anladı. Yaptığı incelemeler sonucunda bu rahatsızlığın bir bakteri ve virüs tarafından kaynaklanmadığını açıklayan Wills, zengin kadınların bu rahatsızlıktan muzdarip olmadığını ortaya çıkardı. Çalışmaları sonucunda B vitamini deposu olan bir tür İngiliz marmeladı olan Marmite’ın bu hastalığa iyi geldiğini anlıyor.

Çalışmalarını derinleştiren Wills kısa bir süre sonra bu ürünün içerisinde tespit edemediği Wills Faktörü’nün ne olduğunu buluyor. İncelemelerini devam ettiren Wills, folik asidin anemi ve kansızlıkla mücadelede kilit bir önemi olduğunu anlıyor. Böylelikle hamile kadınlara bu süreçlerinde sıkıntı yaşamamaları için folik asit tüketmelerini salık veriyor.

10 Mayıs 1888’de dünyaya gelerek erkek ve kadınların hayatını kolaylaştıran Wills 16 Nisan 1964’te yaşama gözlerini yumdu.