Hayatta yanlış kişiye yanlış açıklamalarda bulunulabilir. İnsanın doğası gereği zamanlama ve hedef kitle çok önemlidir. Hayatta böyle ufak hatalar özür dileyerek ya da sevimlilik yaparak ortadan kaldırılabilir, fakat iş dünyasında maalesef durum böyle değil. İş dünyasında patronunuza yanlış bir şey söyleme riski çok yüksek. Üstelik özür dilerseniz işler daha da karmaşık bir hale gelebilir. İstediğiniz pozisyonu ya da zammı alamazsınız ve hatta kovulabilirsiniz bile.
İşte bu sorunu ortadan kaldırmak için patronunuza söylememeniz gereken 8 cümleyi bir araya getirdik:

‘Zam istiyorum’

Aman ne kadar şaşırdık… Herkes daha çok para kazanmak ister bu iş dünyasının ve hatta insanlığın birinci kuralı. Bunu kariyer danışmanlık şirketi Ama La Vida’nın kurucusu ve CEO’su Nicole Wood da doğruluyor. Wood, “Herkes zam ister, yani eğer bu cümleyi kullanırsanız patronunuzun bilmediği bir şey söylemiş sayılmazsınız” diyor.
Kariyer koçluğu konusunda uzmanlaşan EatYourCareer.com’un kurucusu Chrissy Scivicque de bu konuda dikkatli olmanız gerektiğini söylüyor. Scivicque, “Otomobilinizin bozulması ya da çocuğunuzun sağlık masrafları zam almanız için yeterli sebepler değil. Zam istiyorsanız bunu kazandığınızı kanıtlamalısınız” diyor.
‘Zam istiyorum’ demek yerine, “Sizinle son çeyrekteki performansımı konuşmak istiyorum” demek daha başarılı sonuçlar ortaya çıkar. Bu sayede son dönemde başardıklarınızı ve potansiyelinizi ortaya koyabilirsiniz.

Ne demek daha fazla kurabiye istiyorum? KO-VUL-DUN! 

‘Ahmet’le çalışmaya dayanamıyorum’

Burada Ahmet olur, Mehmet olur, Ayşe olur, Fatma olur… Sonuçta iş dünyasında en çok gündeme gelen sorunlardan biri iş yerinde birlikte çalıştığımız insanlarla olan memnuniyetsizlik. Compass Alliance isimli iş bulma ve kariyerlik kuruluşunun CEO’su Tim Cole, iş arkadaşlarınız hakkında olumsuz konuşmanın negatif etkileri olduğunu söylüyor. Uzmanlar bu tür sorunların direkt olarak birebir ilişkilerle çözülmesi gerektiğini söylerken, bu konunun çözülmemesi durumunda patrona danışmak gerektiğini ifade ediyor.
Wood, “Bunu karşınızdaki kişiyi bitirmek için söylemeyin, bu kişinin yarattığı problemleri örnek göstererek ve bir çözüm sunarak anlatın.
Ahmet’le çalışmaya dayanamıyorum, demek yerine, “Ahmet raporlarını geç gönderiyor ve bu sebeple üretim aksıyor ve teslimat tarihini kaçırıyorum. Bence böyle böyle yapmalıyız”

‘Benim hatam değil’

Hayatın her alanında bu bahanenin arkasına sığınıyoruz değil mi? Eğer işte de olumsuz bir durum olursa, benim hatam değil dersiniz muhtemelen. Bu aslında iş dünyasında sizin topuğunuza sıkan bir durum. Eğer bir sorun çıkarsa, birini işaret edip sorunu ona atmanız biraz sıkıntılıdır. Özellikle sizin yürüttüğünüz projede bir sıkıntı varsa sorumluluğu siz üstlenmelisiniz.
‘Benim hatam değil’ demek yerine, “Sorunu anlıyorum. Böyle oldu ve bunu şu şekilde düzelterek tekrar olmamasını sağlayacağım” demelisiniz.

‘Bunu hep böyle yapıyorduk’

Kimse değişime kapalı biriyle çalışmak istemez. Scivicque, “Patronlar, yeni şeylere adapte olan ve bazı şeyleri yeni ve etkili bir şekilde yapan çalışanlar isterler” diyor. Eğer patronunuz sizden bir şeyleri farklı bir yöntem uygulayarak yapmasını isterse savunmaya geçme, bunu olumlu bir şekilde yanıtla.
‘Bunu hep böyle yapıyorduk’ demek yerine, “Bu çok harika bir fikir. Geçmişte yaptıklarımızdan çok daha farklı olduğu için bu konudaki tavsiyelere açığım” demelisiniz.

‘Demek kariyerine yeni bir yön vermek istiyorsun…’ 

‘Bu benim işim değil’

Patronunuza, iş tanımınızda neyin olup neyin olmadığını söylemek kadar kötü bir fikir olamaz. Eğer patronunuz sizi aşan bir iş verirse, bunu patronunuza söylemekten çekinmeyin.
‘Bu benim işim değil’ demek yerine “Bunu sizin için yapmaktan memnuniyet duyarım. Fakat bu normalde Mert’in yapabileceği bir şey. Bunu ona paslamamı ister misiniz yoksa bu seferlik bunu ben mi üstleneyim?”

‘Ben bunu yapacak kadar para almıyorum’

Eğer patronunuz çok para vermemesine rağmen ciddi bir iş veriyorsa, bu konuyu anında konuşmak çok önemli. Burada önemli olan nötr bir tona sahip olmak.
Bunu diyebilirsiniz: Bence bende bunun kararını verebilecek yetki yok. Sizce bu görev için Ayşe daha uygun olmaz mı?

‘Elimde çok iş var’

Birçok insanın elinde çok iş var ve bu sebeple yeni görevleri almamak, tembellik olarak görülebilir. Fakat işte kaliteyi sürdürmek için belli bir seviyenin de altına inmemek gerek. Eğer bu gibi durumlarda eliniz kolunuz doluysa, patronunuza yakınmadan durumu ifade edin. Eğer olmuyorsa amirinizden iş yükünüzü hafifletmesi için destek isteyebilirsiniz.
Örneğin, “Bence şu an yeni bir görev alacak bir alanım yok. Fakat eğer bu bir öncelikse işlerimi yeniden organize etmeme yardım edebilir misiniz? Raporlamayı bu hafta yapmam gerek, bu görevi Bünyamin’e verebilir misiniz, sonuçta kendisi müşteriyle halihazırda temasta” diyebilirsiniz.

‘Sıkıldım’

Eğer gün içerisinde sıkıldıysanız ve hayaller aleminde dolanıyorsanız, boş zamanlarınızı doldurun. Sadece ‘sıkıldım’ demek biraz sıkıntı yaratabilir ve patronunuzun tepkisini çekebilir. Burada yapmanız gereken ilk şey, amirinizden size paslayabileceği iş olup olmadığını sorgulamak.
‘Bu alanlar üzerinde çalışmak istiyorum. Sorumluluklarımı bu alanda genişletmek istiyorum, bu konuda yeni görevler alabilir miyim?’ diyebilirsiniz.