İş yönetimi uzmanı Robert Sutton, yazdığı kitaplarla ABD ve İngiltere’de bir hayli popüler. İlişki uzmanı ve iş yönetimi konusunda söz sahibi olan Sutton’ın yeni kitabı The Asshole Survival Guide ile iş yerinde hayatta kalabilir ve hatta doğru kozları oynarsanız zirveye bile çıkabilirsiniz.

Kaba bir çeviriyle ‘Pisliklerden Kurtulma Rehberi’ olarak anlatabileceğimiz kitapta Sutton, iş yerinde uzak durulması gereken insanları nasıl tanıyacağınızı veya onlardan nasıl uzak durarak akıl sağlığınızı koruyacağınızı anlatıyor. Gelin hep birlikte iş yerinde daha huzurlu bir şekilde yaşamak için ne yapmanız gerektiğine bakalım!

Google’a sorun

Eğer bir işyerinin teklifini kabul etmeye hazırlanıyorsanız önce bir Google’a sorun. Zaten o sizi YouTube’a, Ekşi Sözlük’e, Yelp’e ya da Foursquare’e yönlendirecektir. En kötü Twitter, LinkedIn ya da Instagram hesapları üzerinden de çalışacağınız iş yeri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaliteli dedikodu yapın

Evet iş yerinde dedikodu yapmanın çalışanların akıl sağlığını ve kurumlarına olan inançlarını artırdığını hepimiz biliyoruz fakat kaliteli ve güvenilir dedikodu yapmak en kilit nokta. Başınızın belasıyla daha önce kimler çalıştı ya da şu an kimler en yakınlarındaki masalara oturuyor. O insanlar size ne gibi bilgiler sunabilir, eğer o baş belasına yakınlarsa size verecekleri bilgi güvenilir olabilir mi? Bunlar önemli sorular!

Düşmanları kim?

Evet, düşmanınızı belirlediniz… Peki onun eski kurbanları ya da düşmanları kim? Onun yüzünden kim işi bıraktı ya da mutsuz mutsuz çalışmaya devam ediyor? Eğer doğrudan çalışacağınız o saçma insanla geçmişte yolları kesiştiyse, onlardan güzel bilgiler alarak, hamlenizi kafanızda şekillendirebilirsiniz.

Ahmak ahmağı çeker

Bu bir gerçek… Eğer sizin başınıza bela olması muhtemel biri varsa onun geçmişini ve kimlerle çalıştığını öğrenin. Eğer herkesin bildiği bir ahmakla çalıştıysa, size kötü haberimiz var, muhtemelen daha fazla ahmak sizin olduğunuz yere doğru geliyordur!

Sineklerin Tanrısı’ndan ders almak önemli ama tabii ofiste savaş boyası sürmeyin.

Kötü izlenim

Dakika bir gol bir… Eğer telefonlarınızı ya da e-posta adreslerinizi alıp verirken bir sıkıntı yaşayacağını hissettiyseniz ve izleniminiz kötüyse, kötü haberimiz var, gerçekten ahmak olabilirler. Eğer aynı olumsuz hava ikinci ve sonraki görüşmelerde de yaşanıyorsa, işi bırakın ve oradan uzaklaşın.

Risk alın

Para kazanmaya ihtiyacınız var ya da o yaz stajını bu şirkette yapmak istiyorsunuz… O zaman yapacak bir şey yok, ya özel bir proje hazırlayın ya da bir staj ya da deneme süreci geçirin ve bakın bakalım düşmanınızı daha iyi tanıyabilecek misiniz?

Hareketlerini izleyin

Bu satırları okuyorsanız muhtemelen Sineklerin Tanrısı’nı okumuşsunuzdur diye düşünüyoruz. Eğer okumadıysanız başlayın, okuduysanız tekrar okuyun! Bu harika kitapta güce sahip olan insanların nasıl davrandığını ve nasıl değişebileceğini hepimiz görürüz, iş yerinde de böyle bir durum yaşanabilir. Dolayısıyla agresif çıkışlardan ve gereksiz sessizliklerden ya da kaba hareketlerden uzak durmakta fayda var. Düşmanınızı/patronunuzu yakından takip edin ve hareketlerine göre şekil almayı bilin!