Dünyanın en başarılı iş insanlarından ve girişimcilerinden biri olan üstüne üstlük son yıllarda yardımseverliğe de ağırlık veren Bill Gates, her yılın sonunda o yıl boyunca okuduğu en iyi kitapları takipçileriyle paylaşıyor.

Bu yıl 5 kitap var

Genelde aralık ayında kişisel internet sitesinde paylaşımlarda bulunan Gates’in 2018 yılı boyunca okuduğu ve herkese tavsiye ettiği 5 kitap var. Gelin bakalım ‘bu yılki liste oldukça eklektik’ diyen Bill Gates, bu kitaplar hakkında ne düşünüyor?

Educated

Tara Westover’ın yazdığı kitap hakkında Gates, ‘Tara hiç okula gitmemiş ya da evden ayrıldığı 17 yaşına kadar da doktora gitmemiş. Bir Mormon’un yaşamıyla bağ kurabileceğimi düşünmezdim fakat o kadar iyi bir yazar ki onun çocukluğu kendi yaşamımda bazı yansımalar yarattı. Melinda ve ben öğrenme aşkı çok kuvvetli olan ve bu sayede yolu Cambridge Üniversitesi’nde doktoraya kadar uzanan genç kadının bu kitabına bayıldık’ diyor.

Army of None

Paul Scharre’nin yapay zeka üzerine yazdığı kitap hakkında Gates, ‘Otonom silahlar tatil sırasında insanın aklına pek gelmez fakat yapay zekanın savaşlarda nasıl kullanılabileceğine dair ezber bozan yaklaşımı uzak tutmak çok zor. Bu karmaşık konuda Scharre net açıklamalar yapıyor ve makine tarafından yönetilen savaş alanlarının artısı ve eksisini sıralıyor’ diyor.

Bad Blood

John Carreyrou’nun kitabını bazı arkadaşlarının tavsiyesi üzerine okuduğunu söyleyen Gates, ‘Theranos’un yükselişi ve düşüşüne dair içeriden bir bakış atıyor. Hikaye beklediğimden de ilginç ve kitabı elimden bırakamadım. Bu kitapta her şey var: Üst düzey dolandırıcılık, dergilerin kapağına çıkma, parçalanmış aile ilişkileri, şirket içi entrikalar ve bir dönem 10 milyar dolarlık bir değeri olan bir şirketin batışı’ yorumunu yapıyor. Bu arada Theranos, sağlık teknolojileri üzerine yatırım ve AR-GE çalışmaları yaptığını iddia eden ve son yılların en büyük sağlık skandalına sebep olan Palo Alto merkezli bir şirket.

21 Lessons for the 21st Century

Son dönemin gözde yazarlarından Yuval Noah Harari’nin en son kitabından övgüyle bahseden Gates, ‘Harari’nin yazdığı her şeyin hastasıyım ve son kitabı da buna dahil. Sapiens ve Homo Deus, geçmiş ve geleceği anlatırken bu kitap günümüzü anlatıyor. Eğer 2018 sizin için çok yoğun geçtiyse 21 Lessons’ı okuyarak haberleri ve karşılaştığımız zorlukları yeniden düşünmek için yardımcı olacak bir çerçeveye sahip olabilirsiniz’ diyor.

The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness

Son dönemde eşi Melinda Gates ile birlikte meditasyona merak saldığını söyleyen Bill Gates, medistasyon uygulaması Headspace’in kurucusu Andy Puddicombe’un kitabını çok beğendiğini söylüyor. Gates, ‘Bu kitap Puddicombe’un üniversiteden, bir Budist keşiş olmasına ve oradan da meditasyon yapmayı öğreten bir uygulama yapan girişimciye uzanan yolculuğunu anlatıyor. Eğer mindfulness, anda kalmaya bir şans vermek istiyorsanız bu sizin için kusursuz bir başlangıç olacaktır’ diyor.