Birkaç gün içinde 2018’e veda edip, 2019’la kucaklaşacağız… Bu yıl alanında uzman birçok yönetici ve iş insanı kariyer ve hayat dengesi hakkında birbirindne değerli tavsiyelerde bulundu. Fakat bunların birçoğu yoğun gündem içinde kaynadığını düşünüyoruz. İşte bu sebeple hem kariyer hem de yaşam dengesini oturtmak için uzmanların görüşlerini derledik!

Disiplinli olun

Atomic Habits isimli bir kitabı piyasaya çıkan ve burada alışkanlıkların insan yaşamını nasıl dönüştürdüğünü vurgulayan James Clear, bir efsaneyi de çökertiyor. Clear, disiplinsiz insanların daha azimle çalıştığını ve bu konuda daha dayanıklı olduğuna dair görüşü de yıkıyor ve şaşırtıcı açıklamalarda bulunuyor.

Clear, ‘Disiplinli insanlar yaşamlarını daha sağlam kurguluyorlar ve bu sebeple de daha fazla azim ve otokontrole gerek duymuyorlar. Yani sıkıntılı durumlarda daha az vakit harcıyorlar’ diyor. Clear, ofiste aburcubur yemek isteyen disiplinli insanların alışkanlıklarını değiştirdiğini ve bu sayede daha azimli olduğunu da vurguluyor.

Ailenizle daha çok vakit geçirin

Bir zaman yönetimi uzmanı olan Laura Vanderkam, kitabı Off the Clock’ta zaman yönetiminin öneminden ve bunun bazı durumlarda bir algı olduğundan bahsediyor.

Vanderkam 900 kişinin üzerinde insanla yaptığı anket ve araştırma sonrasında ilginç tespitlere erişiyor. Vanderkam, ailesiyle kaliteli zaman geçirenlerin genelde istedikleri şeyi yapmak için zamana sahip olduğunu tespit etmiş. Vanderkam, sosyal aktivitenin doğrudan özgürlük hissi yarattığını, ‘Sosyal medyada vakit geçirmek pek neşe vermez ya da akılda kalmaz ama aile ve dostlarınızla geçirdiğiniz bir zaman aklınızda yer eder. İnsanlar ilişki önceliklerini oturtmalı. Örneğin işten eve gelince bir arkadaşla konuşmak gibi alışkanlıklara sahip olunmalı’ dedi.

 

Uzmanlar bu yıl aile ve arkadaş ilişkilerinin öneminden dem vurdu.

Eşinizi memnun etmeyi bırakın

Eğer evliyseniz veya ciddi bir ilişkiniz varsa bu tavsiyeye kulak vermekte fayda var… İlişki uzmanı ve evlilik terapisti Hal Runkel, insanların eşlerini mutlu etme ve ihtiyaçlarını karşılama zorunluluğu olmadığını söylüyor.

 

Runkel, insanların birey olarak tek başlarına mutlu ve sağlıklı olmaları gerektiğini dile getirirken, ‘Ben tam bir insanım, eşim beni tamamlayacak kadar kuvvetli değil, ben de onu tamamlayacak kadar kuvvetli değilim. Ama o tam insan. Bu sebeple onunla birlikteyim. O yarım değil, tam’ diyor.

Evin CEO’su olmayın

Yakın zamanda PepsiCo’nun CEO’luk görevinden ayrılan Indra Nooyi, Freakonomics’in podcastinde ilişkiler üzerine tavsiyelerde bulundu. Nooyi, annesinin kendisine yıllar önce, ‘Tacı garajda bırak’ tavsiyesine uyduğunu söyledi.

Nooyi, ‘CEO’luk ya da liderlik ya da yöneticilik gibi işler sana bir tac veriyor. Fakat bunu eve geldiğinizde garajda bırakmalısınız. Hala evde kralmışsınız ya da patronmuşsunuz gibi davranamazsınız’ dedi. Nooyi, eşinin de benzer bir yaklaşım sergilediğini ve kimsenin evde CEO olmadığını söyledi.

Riskleri belirle, korkuyu yok et

Triplebyte isimli startup’ın kurucusu olan ve şimdilerde risk yönetimi alanında çalışan Harj Taggar, hukuk okurken bir girişim fikri buldu. Fakat bunun için okulu bırakması gerekiyordu. İşte Taggar, bu ikilemden korkup kaçmadı ve aksine riskleri değerlendirdi. Taggar, okuldan ayrılırsa ne olacağını ve en kötü senaryoyu düşündü.

Taggar, ‘Peki risk nadir diye düşündüm. En kötü senaryoda elimde ciddi bir birikim yoktu. Okuldan ayrılırım, girişimim için çalışırım ve 12 ay sonra işler iyi gitmezse tekrar üniversiteye kayıt olup hukuk okumaya devam ederim diye düşünüyordum’ diyor.

 

Gerçekten de Taggar, risk almaya değer bir fırsat olarak gördüğü işinde ilk büyük adımı atmayı başarmış. Taggar, riskini takip ederek girişimine başlamış ve daha sonra da melek yatırımcı bularak girişimini büyütmüş.

İş arkadaşlarınıza bakın

Goldman Sachs gibi bir devde çalışan İnsan Yönetimi Uzmanı Dane Holmes bu yaz Goldman stajyerlerine tavsiyelerde bulundu. Holmes, insanların iş seçerken en önemli kriteri atladığını söylüyor.

Holmes, ‘Her gün işte göreceğin insanlarla çalışmak istiyor musun? Bu soruyu sormalısınız. Yaptığınız işi bile ikinci plana atın ve kendinize bu ortamda çalışmak isteyip istemediğinizi sormalısınız’ diyor. Holmes, insanların birlikte çalıştığı iş arkadaşlarını iyi değerlendirmesini ve iş yaşamındaki huzurun bu konuda kilit rol oynadığını dile getiriyor.