Küresel piyasalarda ‘Omaha Kahini’olarak bilinen milyarder iş insanı Warren Buffet, son derece basit bir beceriyi geliştirerek kalabalıklar arasından sıyrılabileceğinizi ve değerinizi artırabileceğinizi söylüyor.

Toronto merkezli start-up Voiceflow’un kurucu ortağı olan 22 yaşındaki Michael Hood’un kendi kuşağı için bir ipucu istemesi üzerine, 88 yaşındaki milyarder tereddüt etmeden şu cevabı verdi:

“Kendinize yatırım yapın. Şimdikinden en az yüzde 50 daha fazla değerli olmanın en kolay yolu, hem yazılı hem de sözlü olmak üzere iletişim becerilerinizi geliştirmektir. Eğer iletişim kuramıyorsanız, -karanlıkta bir kıza göz kırpmak gibi- hiçbir şey olmaz. Dünyadaki en güçlü beyine sahip olabilirsiniz ama onu iletebilmek zorundasınız. Ve bu iletim de iletişimdir.” dedi.

Warren Buffet, lise ve üniversite yıllarında topluluk içerisinde konuşmaktan kusma derecesinde korktuğunu itiraf ederek değişimin katıldığı bir kursla olduğunu belirtti: “Dale Carnegie’nin topluluk karşında konuşma kursuna katıldıktan sonra, tam anlamıyla hayatım değişti. Bugün, ofis duvarında tek bir diploma göreceksiniz: ‘1952’de Dale Carnegie’den aldığım iletişim diploması.”

Sizin de başarıya giden biletiniz yazılı iletişimde olabilir. Fakat Buffett’in hem sözlü hem de yazılı iletişim becerilerinizi geliştirmeyi önerdiğini unutmayalım. The National Commission on Writing başkanı Bob Kerrey, “Yazma; yüksek becerili, yüksek ücretli, profesyonel çalışmaların bir işaretidir. Yazılı olarak kendilerini açıkça ifade edemeyen insanlar, mesleki ve maaşlı istihdam için fırsatlarını sınırlandırır.” açıklamasında bulunuyor.