Hepimizin bir şekilde tanıdığı sarışın, güleryüzlü ve ada sahibi İngiliz iş insanı Richard Branson, özellikle özel yaşamı ile iş hayatını hem ayrıştırarak hem de bir araya getirerek herkesin takdirini topluyor.

 

Mükemmel adasında ailesiyle yaşayan, skydiving yapan, uzaya gitmek için son hazırlıklarını tamamlayan Richard Branson, henüz bir ergenken Virgin Records, Virgin Airlines, Virgin Hotels, Virgin Cruises ve Virgin Galactic’in temellerini attı. Fakat Branson, ciddi ve asık suratlı iş dünyasının aksine bütün bu başarılarına rağmen hala mutlu olmayı başarıyor. Mutluluğun malvarlığından daha önemli olduğunu sık sık dile getiren Branson geçmiş demeçlerinde, ‘İş dünyasına para kazanmak için girmedim’ demişti.

Peki Branson başarılı ve mutlu bir yaşam için ne tavsiye ediyor. 

Başarınızı kazandığınız paraya endekslemeyin

İnsanlar başarılarını kazandıkları parayla anlatmaya ve bu şekilde yaşamaya çalışır. Fakat Branson, paradan ziyade yaşamdan keyif almanın önemini sık sık vurguluyor. Branson, ‘Eğer eğlenirsek ve dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışırsak para gelir’ diyor.

Richard Branson, ailesine verdiği değeri açıkça söyleyerek bunun mutluluk için çok önemli olduğunu sık sık dile getiriyor.

LinkedIn hesabında bir makale yayınlayan Branson bu durumu, ‘Paranın her girişimcinin başarı kıstası olduğuna dair bir yanlış inanış var. Ben bu işe asla para kazanmak için girmedim’ diyor.

Başarının sürekli değişen bir hedef olduğunu dile getiren Branson, ‘Hayatta ne başarırsanız başarın, her zaman yapılacak bir şey olduğunu hissetmelisiniz’ yorumunu yapıyor.

Yüz yüze ilişkilere odaklanın

Evet, günümüzde kablolardan ve cihazlardan kurtulup karşımızdakiyle yüz yüze sohbet etme, konuşma imkanımız pek olmuyor… Ama Branson birebir ilişkilerde bu tür bir yaklaşımın çok önemli olduğunu söylüyor. Yüz yüze konuşmanın ya da anda kalmanın yerini hiçbir şeyin değiştiremeyeceğini söyleyen Branson, toplantılarda çok iyi bir dinleyici olduğunu vurgulayarak not aldığını söylüyor. Ayrıca Branson’ın akşam ailesiyle yemek masasına oturduğu zaman telefonunu bıraktığı da biliniyor.

Spor yapmayı seven Branson, yaptığı her işte olduğu gibi bunda da gülümsemeyi yüzünden eksik etmiyor.

Sosyalleşileceği zaman herkesin telefonlarını bırakmasını tavsiye eden Branson, ‘Herkes yaşamında anda kalabilir ama bence anda kalmak mutluluk ve başarının sırrı. Ayrıca sürekli telefona bağlı kalmak ilişkilerinize büyük zarar verebilir’ diyor.

Yaptığınız işte eğlenin

Eğer eğlenmiyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir… Branson, ‘Yaptığınız her şeyden keyif almalı ve yaşamı takdir etmelisiniz’ diyor. Yani diyor ki, ‘Yaşamak için çalışmayın, çalışmak için yaşayın.’

Geçmişte kaleme aldığı bir kitapta, ‘Eğlence, başarı kıstasında en önemli ve en az değer verilen şey. Eğer ben bir projeden zevk almamaya başladıysam o zaman sonrakine geçerim ve bunu bitirmenin zamanıdır’ diyor. Branson, ‘Eğer eğlenmiyorsanız buna son verip başka bir şey denemenin zamanıdır’ ifadesini kullanıyor. Dolayısıyla eğer yaptığınız iş neşenizi ortadan kaldırıyor ve sizi mutlu etmiyorsa yaptığınız işi değiştirmelisiniz.

Nefes almanızı sağlayacak hobi edinin

Branson’ın mutluluğunun kilit noktalarından biri hobiler. Ama Branson’a göre bu hobilerin açık havaya çıkmak için bir fırsat oluşturması gerek. Dışarıda olmanın stresi ve endişeyi azalttığını söyleyen Branson, ‘Pili şarj etmenin bir yolu. Ruh halinizi iyileştirecek ve kontrolde olmanızı sağlayacak’ dedi.

Branson gerçekten de dağa tırmanıyor, bisiklete biniyor, rüzgar sörfü yapıyor ve doğa aracılığıyla kendini iyileştiriyor. Eğer bisikletiniz yoksa ya da etrafta tırmanacak bir dağ yoksa akşam yürüyüşü yapabilir veya gökyüzüne bakabilirsiniz. Branson, ‘Dışarı çıkın ve yukarı bakın. Yıldızların neye ilham vereceğiniz asla bilemezsiniz’ diyor.

Richard Branson’ın yaklaşımını pek benimsemeyen ama kariyerinde çok başarılı olan Warren Buffett’ın tavsiyesini duymak da ilginizi çekebilir.