Türkiye ile Yunanistan arasında tarih boyunca birçok kriz ve savaş yaşandı fakat bunlar arasında en uzun soluklu olanı hiç kuşkusuz yemekler üzerine olanlardı…

Baklava, cacık, kebap derken birçok yemeği Ege Denizi’nin iki tarafındaki topluluklar sahiplendi, kimini Türkiye tescilledi kimini ise Yunanistan. Fakat son yıllarda ABD’de iyice popüler hale gelen yoğurt, ülkede ‘Greek yoghurt’ yani Yunan yoğurdu olarak biliniyor. Fakat iyi haberimiz var, bunun bu hale gelmesinin arkasındaki isim bir Türk, yani Hamdi Ulukaya.

ABD’nin en karlı işletmelerinden biri olan ve bir göçmen olmasına karşın büyük başarılar imza atarak kitaplara, makalelere, haberlere konu olan Ulukaya önceki günlerde göçmen sorunu ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Bloomberg’e konuşan Ulukaya’nın, göçmen sorununun çözümü ile ilgili yorumları Türk basını ve medyasında pek gündeme gelmese de uluslararası mecralarda manşetlere çıktı.

Kolombiya’ya giderek Venezuelalı göçmen ve mültecilerle bir araya gelen ve ülkedeki işletme sahipleriyle buluşan Ulukaya, dünyada hızla artan mülteci krizinin çözümü olarak, ‘Onlara iş verin’ dedi.

ABD’de KOBİ’lere sunulan kredileri kullanarak ülkenin en büyük yoğurt üreticisi haline gelen Ulukaya, şirketlerin küresel mülteci krizine çözüm için çalışması gerektiğini dile getirdi. Bogota’da röportaj veren Ulukaya, ‘Çözümün birinci kıstası işe almaktır, yani bir iştir. Bir mülteci için bu gece ve gündüz kadar nettir. Bu noktada onlar yaşamlarını devam ettirebileceklerini bilirler’ dedi.

‘İNSANLAR BUNU SORACAK’

46 yaşındaki Ulukaya’nın şirketi Chobani’nin mültecilere iş verdiği uzun bir süredir biliniyor ve başarılı iş insanı servetinin bir kısmını bu konuya eğilen sivil toplum kuruluşlarına bağışlıyor. Ulukaya, ‘Şirketlerin bu konuya dahil olması onlar için iyi bir şey. Çünkü insanlar bundan 5 ya da 10 yıl sonra bu konuda ne yaptıklarına ve şirketlerin bu sorunu çözmede yardımcı olup olmadığına dair sorular soracaklar’ dedi.

Birleşmiş Milletler’in resmi rakamlarına göre zorunluluktan dolayı ülkesini ve evini terk eden insanların sayısının yüzde 70 oranında arttı ve yaklaşık 71 milyona çıktı. Durum bu vaziyetteyken Ulukaya’nın planı gerçekten de anlamlı.

HAMDİ ULUKAYA KİMDİR?

26 Ekim 1972’de dünyaya gelen Ulukaya, gençlik yıllarında Erzincan’da çoban olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi’nde okumak için memleketini bırakan Ulukaya, 1994 yılında ABD’ye gitmiş ve dilini geliştirmişti. New York’un kırsalında yaşayan ve buraları Erzincan’a benzeten Ulukaya, KOBİ’lere verilen bir fon aracılığıyla Kraft’ın kullanılmayan bir yoğurt fabrikasını satın almış ve olaylar gelişmişti.

2005’te satın aldığı fabrikada çalışmaya başlayan Ulukaya, 2007’de ilk ürünlerini piyasaya sunmuş ve marka kısa sırada ABD’de en çok bilinen yoğurt markası haline gelmişti. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 1.34 milyar dolarlık serveti bulunan Ulukaya, Bill Gates ve Warren Buffett gibi isimlerin desteklediği The Giving Pledge kampanyasına dahil olmuştu.

 

Eğer Hamdi Ulukaya haricinde başka birilerinden daha ilham almak isterseniz merak etmeyin, sizin için dosyalar hazırladık!

Dünyanın en zengin adamı, sizi rakiplerinizden ayıracak bilgileri burada paylaştı.

Hayatın keyfini çıkaran iş insanı Richard Branson, hayattan zevk almanın formülünü anlatıyor…

Eğer Bil Gates, ‘okumanız gereken kitaplar var’ diyorsa onu dinleyin!