2020’de Ocak ayı sona ererken, dünyayı şok eden bir ölüm yaşandı… 5 NBA şampiyonluğu kazanan basketbol efsanesi Kobe Bryant, kızı ve arkadaşlarıyla Los Angeles’ta bir helikopter kazasında yaşamını yitirdi.

Helikoper kazasında Mambacita lakaplı kızı Gigi ile birlikte yaşamını yitiren efsanevi basketbolcu, “Black Mamba” lakaplı Kobe Bryant’ın Oscar kazandığı filmi internet ortamlarında yayınlanmaya başladı.

2018 yılında en iyi kısa film dalında Oscar heykelciğini kazanan “Dear Basketball” (Türkçesi Sevgili Basketbol” isimli filmde Bryant’ın basketbol ile olan ilişkisi mercek altına alınıyor.

2015 yılında basketbolu bıraktıktan sonra The Players’ Tribune isimli dergiye aynı başlıklı bir makale yazan Bryant’ın bu yazısından uyarlanan filmi Disney’in efsanevi ismi Glen Keane yönetti.

kobe-bryant-pantolonbaligi

Ünlü basketbolcunun ölüm haberi basketbol tutkunları ve hayranları arasında adeta şok etkisi yarattı.

Star Wars yani Yıldız Savaşları serisinin ikonik müzisyeni John Williams tarafından müzikleri yapılan filmde anlatıcı olarak da Bryant’ın sesi duyuluyor.

Bryant’ın yapım şirketi Granity Studios tarafından yapılan film, ünlü basketbolcunun 41 yaşında trajik ölümü sonrasında dearbasketball.com ve Vimeo’da ücretsiz olarak paylaşıldı. Fakat bu paylaşımdan kısa bir süre sonra film yayından kaldırıldı. Fakat Kobe’nin hayranları kısa filmi başka sosyal mecralara yükledi.

Kobe Bryant’ın kısa filmi hakkında, “Oscar ödüllü yetenek John Williams ve Glen Keane’in ellerinde, ‘Dear Basketball’ isimli kısa film Kobe Bryant’ın veda mektubunu gerçeğe dönüştürüyor. Bu film bir çocukla onun basketbol hayalinin ilham verici hikayesini anlatıyor” yorumu yapılıyor.

Daha önce internet üzerinden izlenmeyen film Verizon’un paralı platformunda yayınlanmıştı. Fakat bu program da kapanınca filme ulaşmak imkansızdı.

KOBE’NİN LAKABI NEDEN BLACK MAMBA’YDI?

Modern basketbolun en efsanevi sporcularından biri olan Kobe Bryant, kendisine “Black Mamba” lakabını taktı. Siyah mamba yılanından bahseden Kobe Bryant, böylelikle profesyonel yaşamı ile özel hayatını ayırmak istemiş ve bir alter ego yani alt kişilik yaratmıştı.

Muse isimli belgeselde konuşan Bryant, hakkındaki tecavüz davası sırasında bu lakabı kullanmaya başladığını söylemişti. 2003 ve 2004 yılları arasında yaşanan hukuki süreci anlatan Bryant, “Oyunumun en iyi olduğu ve her şeyimin olduğu bir dönemde, bir yıl sonra hayatımın nereye gittiğine dair hiçbir fikrim yoktu ve hayattan kopmak üzereydim” demiş ve ailesinin dağılmak üzere olduğunu dile getirmişti.

kobe-bryant-film

Kobe Bryant’ın Oscar kazanan kısa filmi sosyal medyada paylaşıldıktan kısa bir süre sonra silindi.

Kobe belgeselde, “Kendimi ayırmam gerekiyordu. Hayatımda çok farklı şeyler oluyordu ve bu çok kafa karıştırıcıydı. Bunları organize etmem gerekiyordu. Bu sebeple Black Mamba’yı yarattım. Kobe, özel hayatımda yaşadıklarımla ilgilenecek ve Black Mamba da sahada işleri kontrol altına alacaktı” dedi.

NEDEN BLACK MAMBA?

2018 yılında Washington Post’a konuşan Kobe Bryant, ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun “Kill Bill” isimli filmini izledikten sonra bu lakabı aldığını söyledi. Filmde bir suikastçı rakibini öldürmek için siyah mamba türü bir yılan kullanıyordu.

Kobe, “Uzunluk, yılan, ısırık, saldırı, mizaç. Yılanların derilerini değiştirdiğini de biliyordum. Bunu görünce biraz araştırmak istedim ve bütün özellikleri görünce, ‘Evet bu benim’ dedim” yorumunu yapmıştı.

Kobe, Muse isimli belgeselde yaşadıklarının rakipleriyle alakası olmadığını vurgularken, “Savaş kendi içimde ve kendimle gerçekleşti. Rakiplerim o sırada oradaydı ve bu süreçte ezildiler” demişti.