Apple’ın çıktığı bölge olarak bildiğimiz ve şimdilerde Silikon Vadisi’nin merkezi haline gelen Palo Alto, California’da kurulan ve Amerikan rock müzik alemine damga vuran gruplardan biri olan Grateful Dead sevenlere bir müjdemiz var!

Grateful Dead mi? İlk defa duyduk!

O zaman öncelikle Grateful Dead’i kısaca bir anlatalım… Jerry Garcia, Phil Lesh, Bob Weir, Ron McKernan ve Bill Kreutzmann’ın kurduğu müzik grubu zaman içinde birçok yetenekli müzisyeni bünyesinde topladı. 70’lerin başında şöhrete kavuşan grup özellikle konser performanslarında etkileyici şovlar yaparak adından söz ettirdi. Hippilerin özellikle hayran olduğu müzik grubu 1990’ların ilk yarısında turneye çıkan dünyanın en büyük gruplarından biri oldu. Grubun lideri Garcia’nın 1995’te yaşamını kaybetmesiyle dağılan grubun albümleri bugün bile çok satılıyor.

Tamam şimdi öğrendik… Şimdi müjdemizi isteriz!

Müjdemiz de ABD merkezli çizgi roman yayınları yapan Z2 Comics’ten geldi. Yayınevi Grateful Dead Origins isimli bir kitabı yakında okuyucularla buluşturacağını duyurdu. Müzik grubunun kuruluş aşamasından ilk yıllarını mercek altına alan çizgi romanın yazar Chris Miskiewicz ve illüstrasyonlar da Noah Van Sciver imzası taşıyor.

İki farklı formatta satışa çıkacak çizgi romanın standart edisyonunda grubun ilk dönem şarkılarının indirilebileceği bir link ile gelecek. Öte yandan sert kapaklı ve üzerinde grubun kurukafa logosunun olduğu ‘deluxe’ edisyonun yanında ise bir plak geliyor. Plakta Grateful Dead’in daha önce hiç yayınlanmamış şarkıları, 3 adet baskı ve çizgi romanın yaratıcılarının imzalarının olduğu bir paket yer alıyor.

Deluxe edisyonun fiyatının 100 dolar olduğu açıklanırken bunların satışının gelecek yılı bulaağı vurgulanıyor. Yetkililer deluxe çizgi romanın Nisan 2020’de kargolanacağını aktardı.