Rock müzik camiasının en klişe olaylarından biri hiç kuşkusuz gitar kırma hareketidir. Evet sahnede kendinden geçen müzisyen hıncını zavallı enstrümanından alır ve Jimi Hendrix, Nirvana, Sex Pistols ya da The Who’da olduğu gibi müzik tarihinin efsane isimleri gitarlarını parça pinçik hale getirir.

İşte karşınızda parçalanamayan gitar ve Malmsteen!

İşte rock camiasındaki bu geleneği ortadan kaldırmak isteyen Sandvik ilginç yöntemlerin bir araya getirildiği oldukça değişik ve bir o kadar da sağlam bir gitar geliştirdi. İsveç merkezli madencilik ve metal işleri yapan oldukça kurumsal bir firma olan Sandvik parçalanamayan gitarı yapmak için gitar virtüözü ve kariyeri boyunca en az 100’den fazla gitarı parçalamış olan Yngwie Malmsteen’den yardım almış.

Smash-Proof Guitar (TR. Parçalanmaya Dayanıklı Gitar) ismi verilen bu 6 telli sanat eseri resmen parçalanamayacak şekilde yapılmış. Kasasında metal kullanılan ve bunun yanı sıra 3-D baskı yöntemiyle oluşturulan malzemeye titanyum tozu ekleyerek daha da kuvvetlendiren marka, gitarın sapını da paslanmaz çekikten yapmış. Böylelikle gitarın tamamen dayanıklı olduğunu söyleyen yetkililer kelimenin tam anlamıyla ‘en metal gitarı’ yapmış da oldu.

Sandvik çalışanları, gitarın yapım aşamasında cidden yorulmuş olmalı.

Daha sonra yukarıdaki videoda da izleyebileceğiniz üzere Malmsteen, Florida’daki bir konserde Smash-Proof Guitar’ı kullandı. Birkaç şarkı sonrasında ise gitarı havalara atmaya etrafa vurmaya ve kısacası parçalamak için elinden geleni ardına koymadı. Konser sonunda ise, ‘Bu gitar tam bir canavar. Sandvik bu işte bir numara anlaşılan. Çok efor sarfettiler ve saatlerini harcadılar. Elimden gelen her şeyi yaptım fakat bu gitarı parçalayamadım’ dedi.