Bu hafta Marvel evreninin en epik filmi olan Avengers: Endgame vizyona giriyor… Marvel evreninde bu zamana kadar yapılan 21 filmi izleyecek zamanınız yoksa sizin için bu filmle bağlantılı ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri sıraladık.
Öncelikle Marvel’ın bütün filmlerini izlemeye gerek yok zira bunlardan bazıları Avengers: Endgame ile bağlantısız.
Bu üç filmi mutlaka tekrar izlemelisiniz
Dolayısıyla bazı kilit filmleri izlerseniz Avengers: Endgame’i tamamen kavrayabilirsiniz. Seriyi anlamak için mutlaka izlemeniz gereken filmler “Avengers”, “Captain America: Civil War” ve “Avengers: Infinity War”. Filmin yönetmenleri Anthony ve Joe Russo, Endgame’den önce Captain America: Civil War’un izlenmesi gerektiğini söylüyor. Eğer bazı karakterlerin neden birbirlerinden uzaklaştığını ya da birbirleriyle gruplaştıklarını merak ediyorsanız Infinity War’u mutlaka izlemelisiniz. Endgame’in yönetmenlerinden Antony Russo, “Civil War ve Infinity War’un mutlaka izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde Avengers’ın son filmi net anlaşılmaz” diyor.

Infinity War’u tekrar izlemekte fayda var

Endgame’i vizyonda izlemeden önce biraz vaktiniz varsa mutlaka Infinity War’u izlemelisiniz. Sonsuzluk Taşları hakkında bilgi almanız, Thanos, Doctor Strange ya da Guardians of the Galaxy ile tanışmanız için doğru film bu olacaktır. Filmin sonunda kimlerin öldüğünü ve kimlerin hayatta kaldığını da bu filmi izleyerek öğrenebilirsiniz.

Avengers ile şöhretini perçinleyen ve yeni projelerine hasret kaldığımız Robert Downey Jr. da böylelikle artık son kez Demir Adam olacak.

Thor, Ant-Man ve Captain America

Spoiler vermemek için detayları paylaşmıyoruz ama Avengers: Endgame için Iron Man ve ilk Captain America filmini de izlemenizde fayda var. Yüzbaşı Amerika’nın yani Steve Rogers’ın karakterini ve geçmişini anlamak için Captain America: The First Avenger’ı izlemeniz iyi olabilir. Eğer çok vaktiniz varsa Thor: Ragarok’u ve Ant-Man serisini izleyebilirsiniz. Thor: Ragnarok’ta Thanos almadan önce taşları görüyoruz ve Infinity War’un ilk bölümü tam Ragnarok’un bittiği yerden başlıyor.
Öte yandan Kuantum Gerçekliği konusunu bizlere öğreten Ant-Man and the Wasp’ı izlemeniz de olayı daha net anlamanız için önemlidir. Bu filmde Giant Man karakterini görüyoruz.
Her ne olursa olsun, soluksuz izleyeceğimiz bir film ile Marvel evrenine epik bir macera ile veda edeceğiz. Yakın gelecekte bu serinin Jurassic Park, Star Wars ya da Yüzüklerin Efendisi gibi olacağına eminiz!