Bilim kurgu sinemasının en popüler ve en dönüştürücü yapımlarından biri hiç kuşkusuz Yıldız Savaşları yani Star Wars. Son dönemde yeni yapılan filmlerle adeta mirasından yiyen ve eski hayranlarını üzen bu seri yine de kült kategorisinde yerini gururla koruyor.

Yıldız Savaşları’nın meşhur açılış jeneriği… Alex Tavoularis tarafından çizildi. Bu tarzda 1930’ların Flash Gordon filmlerinden ilham alınmış.

Milyonlarca insanın dövmesini yaptırdığı, dinini değiştirdiği, ailesini değiştirdiği ve bir yaşam felsefesi haline getirdiği Yıldız Savaşları ile ilgili mükemmel bir kitap piyasaya çıktı.

Görsel efekt yetkilisi Richard Edlund, Millennium Falcon’u ayarlıyor.

Almanya merkezli havalı ve pahalı kitaplarıyla bilinen yayınevi Taschen tarafından çıkan ‘The Star Wars Archives, Episodes IV-VI’ isimli kitap serinin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Yönetmen George Lucas’ın nasıl bir şekilde hayata geçirdiği Yıldız Savaşları evreni hakkında araştırma yapan sinema tarihçisi Paul Duncan, ‘Orijinal üçlemeyi çekerken Lucas’ın aklından ne geçiyordu’ sorusuna yanıt arıyor.

Yönetmen George Lucas (Soldan ikinci), Ölüm Yıldızı’ndaki bir sahne için oyuncularla birlikte. Sağda Darth Vader’ın kostümünü giyen David Prowse ve Prenses Leia’yı canlandıran Carrie Fisher var.

200 dolarlık fiyat etiketiyle şu sıralarda satın almanın biraz zor olduğu kitap Lucas’ın vizyonunu arşiv malzemeleri aracılığıyla ortaya çıkarıyor. Darth Vader konseptinin ilk çıktığı çizimlerin yer aldığı ve daha önce hiç görülmeyen ve sette çekilmiş fotoğrafların yer aldığı kitap Yıldız Savaşları ile ilgilenmeyenleri bile kendine hayran bırakacak vaziyette.

Animasyondan sorumlu Phil Tippett ve Jon Berg, Hoth gezegenindeki İmparatorluk’a ait walker’ları ayarlıyor.

Kitaba imza atan Paul Duncan, çekimler sırasında Lucas’ın aklındaki amacı da özetliyor, ’12 yaşındakilere anlayabilecekleri şekilde nasıl yaşam dersi verebilirim.’