Bu dosyanın hazırlandığı sırada henüz 3 Mayıs ve dolayısıyla siz sevgili okuyucularımızın Yıldız Savaşları Günü’nü kutlayamıyoruz ama merak etmeyin birkaç saat sonra Instagram, Facebook, Twitter ve bilimum sosyal mecrada ve birçok ünlü kişilik bu özel günü kutlayacak.

Yıldız Savaşları Günü nedir?

Vizyona girdiği andan itibaren kendine has bir hayran kitlesi elde eden Yıldız Savaşları (Star Wars) bir süredir 4 Mayıs’ı Yıldız Savaşları Günü olarak kutluyor.

Hakkında bazı spekülasyonlar olsa da bu özel günün kutlanma sebebi arkasında sevimli bir kelime oyunu var. Filmde iyi tarafta yer alan Jedi mensuplarının birbirine söylediği, ‘Güç seninle olsun’ yani ‘May the Force be with you’ ifadesine gönderme yapılan bu söz öbeği, May the Force’u dönüştürerek May the Fourth (May The 4th) yani Mayıs’ın dördü haline getiriyor. Böylelikle medyanın da desteğini alan çılgın Yıldız Savaşları hayranları 4 Mayıs’ı kült haline gelen film serisini çeşitli etkinliklerle kutlamaya başlıyor.

Orijinal serinin yönetmeni George Lucas’ın da desteklediği bu hareket kısa sürede yayıldı. Hatta, Lucasfilm’in resmi olarak tanıdığı bu özel günde birçok özel gösterim ve etkinlik yapılıyor.

Peki Star Wars günü nasıl ortaya çıktı?

Hakkında türlü spekülasyon olan bu özel gün için en akla yatan seçenekleri sizlerle paylaşıyoruz… Bunlardan birincisi astrofizikçi ve yazar Jeanne Cavelos’un 1999’da piyasaya çıkan kitabı The Science of Star Wars ile ilgili. İddiaya göre May the Fourth kavramını Cavelos ilk kez bu kitabın 94’üncü sayfasında kullanıyor.

2008 yılında Yıldız Savaşları’nın ilk Facebook gruplarından birinde Luke Skywalker Günü olarak kutlanan bu özel gün maalesef pek takipçi bulmadı. Ama Facebook’un yaygınlaşması ile birlikte bu gün kutlanmaya başlandı. Özellikle ABD’deki üniversite kampüsleri Yıldız Savaşları hastalarının bir araya geldiği yerler oldu.

Bu yıl 4 Mayıs biraz buruk geçecek… Zira orijinal seride Chewbacca kostümünü giyen Peter Mayhew önceki gün yaşamını yitirdi.

2011 yılına gelindiğinde ise Yıldız Savaşları temalı ilk etkinlik organize edildi, üstelik Toronto, Kanada’da… Toronto Underground Cinema isimli mekanda yapılan etkinlikte ödüllü bilgi yarışması, kostüm yarışmaları ve türlü programlar düzenlendi.

Bu sırada Lucasfilm ve Yıldız Savaşları serisini satın alan The Walt Disney Company de Yıldız Savaşları Günü’nü sahiplendi. Dev şirket Disneyland ve Walt Disney World’de özel Yıldız Savaşları etkinlikleri düzenledi.

Yıldız Savaşları Günü bu yıl resmi tatil

2015 yılına gelindiğinde ise Yıldız Savaşları Günü bir fenomen haline geldi… Zira Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (International Space Station) görevli astronotlar bu özel günde Yıldız Savaşları izleyerek, kutlamaya dahil oldu.

2019 yılında ise California eyaleti Yıldız Savaşları Günü’nü resmi tatil ilan etti. 

 

Bu özel günü kutlamak için Taschen’in yakın zamanda çıkardığı Yıldız Savaşları temalı kitabına göz atmak isteyebilirsiniz!

Güç hepimizin yanında olsun, Yıldız Savaşları Günü kutlu olsun!