Instagram’da son dönemde dikkat çeken bir kullanıcı Crossfit yapmak isteyenlere adeta ilham veriyor… Türkiye’de yaygınlık açısından henüz emekleme aşamasında olan Crossfit ile ilgilenen ve bununla birlikte koşuya da antrenmanlarında yer veren Dilistan Balcı sorularımızı yanıtladı.

Pantolon Baligi: Crossfit’e nasıl başladın?

Dilistan Balcı: Aslında tamamen bir tesadüf sonucu oldu. Çoğu kişi gibi spor rutinimde bir farklılık arayışına girmiştim. Ne denesem derken crossfit ile karşılaştım. Antrenman anlayışına yaklaşımı, farklı branşlardan oluşan içeriği ve “community” felsefesi ile beni kazanmış oldu.

PB: Haftada kaç kez Crossfit yapıyorsun?

DB: Artık müsabık olmadığım için antrenmanlarım hafifledi. Haftanın 6 günü antrenman yapıyorum. Bunların 2si tam crossfit antrenmanı olurken. 1-2 gün de sanah koşu akşam da hafif bir wod olarak geçiyor. 

PB: Okuyucularımızın birçoğu koşuyla da ilgileniyor, Crossfit’in koşuya bir etkisi var mıdır sizce?

DB: Koşu her branşı asiste edebilecek bir antrenman. Crossfit antrenmanlarında da kondisyon önemli. Düzenli yapılan koşu antrenmanlarından sonra özellikle metcon wod’larda hızın artması ve daha rahat antrenman çıkarma durumunu hem kendim yaşadım; hem de çalıştırdığım atlerlerde de görüyorum.

Fotoğraf, Dilistan Balcı’nın Instagram hesabından alınmıştır.

PB: En sevdiğin ve nefret ettiğin hareketler hangileri?

DB: Çoğu kişinin aksine ben burpee’ye bayılıyorum. Onu kettlebell swing ve tabiki de squat geliyor. Genelde hafif antrenmanlarımda bu 3 hareket etrafında varyasyonları kullanıyorum. Sevmediğim tek bir hareket var; o da dips. 

‘BESLENMEYE DİKKAT ETMEK GEREK’

PB: WOD sırasında ne tür müzikler tercih ediyorsun?

DB: Rock, metal veya hip hop müzik dinlemeyi tercih ediyorum. 

PB: Sadece Crossfit yaparak ve beslenme düzenine dikkat etmeden bu spordan verim alınabilir mi?

DB: Verim almak geniş bir bakış açısı. Tabii ki de eski halinize göre gelişim ve değişimler olur; ancak kilo vermek ise amaç o zaman konu değişir. Crossfit antrenmanları sizi fiziki durumlara hazır, kendine yetebilen bir bireye dönüştürmeyi hedefler. Bu nedenle içinde itme, çekme, zıplama, atlama vb hareketler bulundurur. Günlük hayatınızda da bunun etkilerini olumlu olarak yaşarsınız. Ancak amaç kilı vermek veya daha fit bir görünüme kavuşmaksa, beslenmeye dikkat etmeden bu hedefe ulaşmak olası bir seçenek değil.

Dilistan Balcı, Crossfit’e başlamak isteyenlerin bu spordan korkmaması gerektiğini söylüyor.

PB: Crossfit’e yeni başlayacaklar için tavsiyelerini alabilir miyiz?

DB: Öncelikle lütfen crossfit’ten korkmayın. Kadın ya da erkek, bu sporu yapmak için veya yaparken çok iri, kasla vs olmak zorunda değilsiniz. Prof atletler sizin gözünüzü korkutmasın. Bu olay, Messi olamam diyerek hiç futbol oynamamak gibi bir şey oluyor. Crossfit sizi daha sağlıklı ve hayata fiziken hazır bir bireye dönüştürmek için hazırlanmış bir antrenman programıdır. Tabiki de en önemli nokta doğru eğitmen ile çalışmak. Her branşta olduğu gibi sakatlanma ihtimali tabiki de var; ancak kesin sakatlanacaksınız diye bir durum yok. Doğru salonu ve doğru eğitmeni bulduğunuzda kendi sınırlarınızın ne kadar geniş olduğunu görerek bu keyifle spor hayatınıza devam edeceksiniz.

PB: Crossfit yapmak isteyen ama bunun için bir yere gitmek istemeyenler evde hangi egzersizleri yapabilir?

DB: Onlarca varyasyon var! Sadece vücut ağırlığıyla veya minik birkaç ekipmanla da rahatlıkla evde veya açık alanda antrenman yapabilirsiniz. Ancak hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmanız önemli. 

Dilistan Balcı’nın Instagram hesabını takip etmek için @dlstnzhr linkine tıklayabilirsiniz.

Bu ilham verici röportajdan sonra sıra harekete geçmeye geldi. İzmir’de hangi Crossfit box’ına (yani stüdyosuna) gideceğinizi biliyor musunuz? Sizin için İzmir’deki resmi Crossfit salonlarını bir araya getirdik. 

2019’da şu ana kadar yapılmış en iyi Crossfit ayakkabıları için de sizi şöyle alabiliriz!