Semih Demir bir tasarımcı. Kız kardeşinin doğum günü için ona özel olarak hazırladığı bir ayakkabı tasarımı sayesinde ünü hızlıca yayılmış ve bu onun tam zamanlı işi haline gelmiş. Birbirinden farklı ve etkileyici tasarımlarını @semihdemircustoms isimli Instagram hesabından paylaşan bu yetenekli tasarımcıya biz sorduk o cevapladı… Araya bayram seyran girince işleri biraz aksattık ve bu güzel röportajı ancak şimdi yayınlayabildik! (Kusura bakma Semih)

Pantolon Balığı: Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Sneaker tasarım ve custom işine nasıl ve ne zaman başladın?

Semih Demir: İsmim Semih, 31 yaşındayım. Sneaker tasarım ve boyama işine 2008-2009 senesinde başladım. Kız kardeşimin internette gördüğü bir ayakkabıyı hediye olarak istemesiyle, ona doğum günü hediyesi olarak bir Vans boyadim ve çevresindeki herkes istemeye başladı. Çocukluktan beri el becerim ve boyama yeteneğim vardı ama pek üstüne gitmedim yeteneklerimin. Bu hediye olayı ile birlikte ara ara yapmaya başladım. 2015 senesinde bunu iş olarak hayat boyu yapmaya karar verip ona göre girişimlerde bulundum ve şu anki duruma geldim.

Air Force 1 üzerinde Pablo EscoBart!

PB: Sneaker özelleştirme işi için bir eğitim aldın mı?

SD: Sneaker tasarım için eğitim almadım hatta ilk yaptıklarımı deneme yanılma yöntemi ile yaptım. Daha sonra böyle bir sanat olduğunu öğrendim ve araştırma yapıp kendi yöntemlerimi geliştirdim.

PB: Sana custom sneaker yaptırmak istesek nasıl bir süreç izleniyor? Tasarım ne kadar zamanda tamamlanıyor?

SD: Sneaker boyatmak istediğinizde genelde iki seçenek sunuyorum; ya size ait olanı boyatabiliyorsunuz ya da sneakerı ben temin edip boyayabiliyorum. İletişimi Instagram ya da WhatsApp üzerinden sağlıyorum, tabii bu Türkiye için geçerlidir. Yurt dışı satış ve siparişlerini Etsy üzerinden yapıyorum. Ortalama bir sneaker 3-7 gün içerisinde tamamlanıyor, desen ve yoğunluğa bağlı olarak.

BAPEXVans ortaklığı olsa bu kadar güzel olmazdı muhtemelen.

PB: Türkiye’deki sneaker kültürünü nasıl buluyorsun? Yavaş yavaş bir camia oluşmaya başladı sanki, ne düşünüyorsun bu konu hakkında?

SD: Türkiye’de sneaker kültürü oldukça gelişiyor ve Instagram etkisiyle genç kesim bayağı bir ilgi duymaya başladı. İşim sayesinde daha önce tanımadığım sneakerhead dediğimiz insanlarla tanıştım ve gün geçtikçe bu insanların sayısı gitgide artıyor. Tabii şuan dolar yüzünden fiyatlar biraz fazla artsa da, hala ayakkabılar ulaşılabilir durumda. Türkiyenin birkaç yıl içerisinde markalar için büyük bir sneaker pazarı olarak görülmeye başlanacağını düşünüyorum.

Damn.

PB: Tasarımlarında nelerden etkileniyorsun?

SD: Tasarımlarımda ilham kaynağı çok değişken ama daha çok anime temalı çalışmak istediğimi söyleyebilirim. Yeni çıkan film, dizi ve müzikler de etkili oluyor tabii. En keyif aldıklarım Basquiat temalı çalışmalar. Basquiat tarzını seviyorum ve onu taklit ederken “ben olsam da böyle boyardım” hissine kapılıyorum. Basquiat forever (gülen smiley)

PB: Sence en ikonik sneakerlar hangisi?

SD: Bence en ikonik tabii ki Nike Air Force. Onun ekmeğini yiyorum resmen. Boyaması çok keyifli, her şekle giriyor ve sevmeyeni az olan bir sneaker. Tabii bu iş alanımda olan. Kendim boost tabanlı Adidas modelleri seviyorum, özellikle EQT ve NMD serisi. Ayak rahatlığı ohh misss.

Rengarenk bir tasarım daha.

PB: Favori tasarımcın ve sokak kültürü ikonun kimler?

SD: Kendi alanımda favori tasarimcilar Georgerollo, Alecmonopoly, Color__thug, Maison.gris, Justwincustoms ve daha var. Sokak sanatçısı Basquiat başgan ve Keith Haring reyiz diyebilirim.

 

Eğer buraya kadar geldiyseniz tebrikler, röportaj serimizdeki ikinci röportajı okumuş bulunuyorsunuz! İlk röportajımızda sporcu Dilistan Balcı ile sohbet etmiş ve Crossfit dünyasının merak edilenlerini sormuştuk.