Seyahate çıkmadan önce iyi bir otel bulmak, sadece en ucuzunu veya en merkezi konumda olan oteli bulmak demek değil. İşte en iyi oteli bulmanıza yardımcı olarak muhteşem bir tatil geçirmenizi sağlayacak tüyolar…

1. Seyahatinizin amacını belirleyin

Eğer otelinizi çok fazla terk etmek istemeyeceğiniz rahatlatıcı bir tatil arıyorsanız, havuzu ve spası olan resort stili bir yer seçmelisiniz. Bu yüzden seçeceğiniz otel, vakit geçirdiğinizde mutlu olacağınız bir yer olmalı. Ancak şehrin her tarafını gezip göreceğiniz bir seyahat planlıyorsanız o zaman otelde çok az zaman geçireceksiniz demektir. Yalnızca uyuyacağınız ve şehri gezmek için yeniden şarj olacağınız bir yer olacağından şehir merkezinde mütevazı bir otel seçmeniz en mantıklısı olacaktır. Böylece oteldeki lüks hizmetler için ekstra ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız.

2. Lokasyonunuzu düşünün

Seyahat edeceğiniz şehirde, turistik bir yerde mi kalacaksınız, yoksa şehrin gerçek sakinlerinin yaşadığı bir mahallede mi? Örneğin, Los Angeles’da Beverly Hills ziyaretçilerin alışveriş yapabildikleri ve ünlülerle karşılaşabildikleri turistik bir yerken, Downtown ve Koreatown gibi adreslerde çok daha az turistle karşılaşabilirsiniz ve lokal sakinlerin sahip oldukları dükkanları gezebilirsiniz. Daha önce bilmediğiniz bir yeri seçmek de size yeni bir perspektif kazandıracaktır.

3. Önceliklerinize uygun bir otel seçin

Öncelikler denince elbette ilk sırada bütçe yer alıyor. Bütçenizi belirleyin ve ona göre seçimlerinizi çeşitlendirin. Örneğin bazı şehirlerde geceliği 400 dolara, 5 yıldızlı bir otelde küçük bir odada kalabilirken, 4 yıldızlı bir otelde kahvaltının dahil olduğu küçük bir suitte kalabilirsiniz. Bu otelin standartları belki bir 5 yıldızlı gibi olmayacaktır ancak bazı gezginler için kahvaltının dahil olması bütçe açısından pozitif olacaktır.
hesapli tatilin sirlari

4. Sadakat programlarını değerlendirin

Eğer sık seyahat ediyor ve belli başlı bir otel zincirinde kalmayı tercih ediyorsanız, sadakat programları hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece yeni bir ülkeye gittiğinizde bu markanın/zincirin portfolyosundaki bir otelde kalmayı değerlendirebilirsiniz.

5. Tarzınızı belirleyin

Pek çok gezgin bu konu hakkında düşünmez ancak nerede kalacağınıza karar vermeden önce tarzınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bazı gezginlere göre modern bir oda tasarımı önemliyken bazıları daha geleneksel otellerde kalmayı tercih edebilir.

6. Sürdürülebilirliği önemseyin

Artık günümüzde her şeyde olduğu gibi kalacağınız otelde de sürdürülebilirlik anlayışına dikkat etmek önemli bir kriter. Ekoloji dostu, sürdürülebilirlik anlayışını benimsemiş oteller her bütçe için seçeneklere sahip. Geniş ya da kısıtlı bir bütçeniz olması fark etmeksizin, planlama yapmadan önce bu kritere göre seçim yapmanız hem kendi iç huzurunuz hem de dünyamız için iyi bir seçim yapmanız anlamına gelecek.