Pantolonbaligi.com gururla sunar… son dönemde özellikle ABD’de çok popüler olan Mezcal dosyası! Henüz Türkiye’de çok yaygın olmayan yurt dışında insanların dilinden düşmeyen mezcal nedir? Henüz Türkiye’de rastlanmayan bu içecek aynı zamanda tekila ile aynı memleketten çıkıyor ama ne farkları var?

Mezcal ve tekila arasında bazı benzerlikler olsa da iki içecek arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Dolayısıyla tekila ve mezcal arasındaki kafa karışıklığını gidermek için sizi buraya alalım, fakat önce bir uyarımız var!

EĞER 18 YAŞIN ALTINDAYSANIZ BU YAZIYI OKUMAYIN!

Mezcal ve tekila aynı şeyler mi?

Tekila ve mezcal arasındaki ortaklıklar aslında çok sınırlı… İki içecek de Meksika çıkışlı ve iki içecek de agave bitkisinden üretiliyor.

Fakat mezcal ve tekila arasındaki benzerlikler burada bitiyor. Nahuatl mexcalli kavramından türeyen mezcal aynı zamanda ‘fırında pişmiş agave’ anlamına geliyor.

Ayrıca şöyle bir durum var, tekila bir mezcal türüdür, nasıl scotch ve bourbon viskinin alt kollarıysa, tekila da benzer bir alt koldur. Dolayısıyla ‘her tekila bir mezcaldir fakat her mezcal tekila değildir’ demek oldukça mümkün. Agave bazlı içeceklere mezcal denirken tekila Meksika’nın sadece belli bölgelerinde üretilir ve sadece mavi agave kullanılarak yapılır.

Mezcal ve tekilanın tek ortak noktası agave bitkisi.

Mezcal 30 farklı agave türüyle yapılabilir. En çok kullanılan agave türleri tobala, tobaziche, tepeztate, espadin ve arroqueno’dur.

Mezcal dokuz bölgede üretilir

Üretim yerlerinden bahsettik, peki bu noktalar neresi ve iki içecek nerede ayrışıyor. Tekila, Michoacan, Tamaulipas, Nayarit, Jalisco ve Guanajuato bölgelerinde üretilirken mezcal ülkenin dokuz farklı bölgesinde üretiliyor. Bunlar arasında Oaxaca, Guerrero, Durango ve Puebla’yı saymak mümkündür.

Nasıl üretiliyorlar?

Her ne kadar mezcal ve tekila agave bitkisinden üretilse de üretim yöntemleri farklıdır. Tekila genelde agaveyi endüstriyel fırınlarda buharda pişirdikten sonra bakır kaplarda 2 ya da 3 kez damıtılır.

Öte yandan Mezcal ise kil çömleklerde pişirildikten sonra damıtılır. Bu çömlekleri yanardağ kayaları, kömür ve odunla ısıtırken bu içecekte oluşan isli tadın sebebi de bu yöntemdir.

Yaş önemli bir detay

Tekila ve mezcalin damıtılma süreci sonrasında bekletilme şekilleri aynıdır. Her iki içecek de meşe fıçılarda bekletilir. Tekila ile mezcal arasındaki yaş farkı ve etiketlenme süreci de değişiklik gösterir. Tekilada blanco kategorisi 0-2 ay dinlendirilmiş anlamına gelirken, reposado 2-12 ayı kapsar. Anejo ise 1-3 yıl arasını kapsar.

Mezcalde yaş kategorisi de 3’e ayrılır. Joven, 0-2 ay arasını, reposado 2-12 ay arasını ve anejo da en az 1 yılı kapsar.

Endüstriyel sistemle üretildiği için tekila daha çok üretilirken, mezcal daha artizanal yani zanaat odaklı bir üretim sürecinden geçiyor.