Hazır havalar güzelleşmiş, piknikçiler sokağa dökülmüşken pantolonbaligi.com ailesi olarak size çok faydası dokunacağını düşündüğümüz bir dosya haberle geldik: Mangalda et nasıl pişirilir?

Gerçekten de mangal sefası beceriksiz ya da talihsiz bir mangal ustasının yönetiminde tam bir felaket olabilir. Et pişmez, ateş tutmaz, soğan ateşin içine düşer veya mangal devrilir… Bu gibi durumlarla mücadele etmeniz gereken en önemli şey kendinize güvenmek ve dolayısıyla mangal keyfini leziz lokmalarla sonlandırmaktır.

Bunun için de en önemli detay etin pişmesidir… Zira sohbet muhabbet giderken bir anda eti unuttuğunuzu fark edersiniz ya da eti pişmeden ızgaradan alabilirsiniz. Bu gibi durumlar arkadaşlarınızın, ‘İyi çocuk ama bir daha mangalın başına oturtmayalım’ yorumlarına sebebiyet verebilir. Muhtemelen ABD’de bu durumdan muzdarip bir grup bilim insanı teknolojinin yardımıyla kapsamlı bir araştırmaya imza atmış.

Ne kadar çevirirsen o kadar iyi

Yemek yazarı ve bilim insanı Harold McGee, mangalda ideal eti pişirmenin yöntemini bilim yöntemiyle ortaya çıkarmış. Physics Today isimli bilim dergisinde yayınlanan bir makale ile ‘böyle bir fenomenin’ farkına varan McGee, bir bilgisayar yazılımı aracılığıyla mangalda ideal et pişirme yöntemini keşfetmiş.

McGee, bir bilgisayar modellemesi aracılığıyla etin ısı haritasını çıkarmış ve en iyi pişirme yönteminin eti sık sık çevirmek olduğunu keşfetmiş. McGee konu ile ilgili olarak, ‘Bilgisayar ile çalışmanın avantajı bütün olanakları görebiliyorsunuz. Bir dizi senaryo üzerine çalıştıktan sonra bulduğumuz sonuç bizi şaşırttı. Ne kadar çok çevirirseniz, ısı etin her tarafına eşit olarak yayılmasını sağlıyor. Ayrıca ısı eşit yayıldığı için yemek çok daha hızlı pişiyor. Dolayısıyla hem iyi pişiyor hem de kısa sürede pişiyor’ yorumunu yapıyor.

Ama tek bir eleştiri var

New York Times’ta soruları yanıtlayan McGee, ‘Eti hızlı çevirmek daha hızlı pişmesini sağlıyor çünkü hızlı çevirince her iki taraf da ısıyı absorbe etmiyor ve böylelikle ısıyı da kaybetmiyor’ diyor.

Bu yöntemi eleştirenlerin en büyük dayanak noktası ise tamamen görsel. Hızlı çevirme yöntemini benimsemeyen mangalcılar, ‘Ama hızlı çevirince etin üzerinde mangalın izi kalmıyor’ diyor. İlginç bir eleştiri noktası gerçekten de ama biz şu an bilimin yanındayız!