Türkiye’de büyük bira şirketleri haricinde son dönemde microbrewery olarak anlatabileceğimiz butik bira markaları karşımıza sıklıkla çıkıyor. Efes Pilsen, Tuborg, Carlsberg gibi bilindik markaların yanı sıra İstanbul’da geçtiğimiz yıllarda Bebek ve Nişantaşı’nda şubesi olan Taps isimli lokanta ve mekan kendi birasını üreterek zamanın ötesinde bir iş yapıyordu.
Günümüzde Taps üretimini azaltırken (ya da durdururken) onun yerine Gara Guzu, Zıkkım, Pera, Pablo ve Graf gibi markalar karşımıza çıktı. Bu markalar henüz Türkiye’de emekleme adımını atsa da dünyanın birçok noktasında güzel işler yapan microbrewery’ler dikkat çekiyor.

Mikkeller’in kurumsal tasarımı bir hayli eğlenceli!

Öncelikle bu microbrewery nedir?

İngilizcede karşımıza çıkan microbrewery, butik biracılık, artizan bira ya da zanaat birası olarak çevrilebilir. Kısaca ufak bira üreticilerine verilen bu isim Efes Pilsen, Guinness, Carlsberg, Tuborg, Skol gibi bira markalarıyla mücadele eden ve daha deneysel çalışan kuruluşlara veriliyor. Özellikle Türkiye dışında 3. dalga kahveciler gibi bir hayli popüler olan bu biracılar ilk olarak 1970’lerde İngiltere’de çıktı. Kısa süre içerisinde farklı formül ve tatlar kullanan biracılar dünyanın her tarafına yayıldı.

Mikkeller, başta Kopenhag olmak üzere birçok ülkede bulunuyor.

Bir öğretmen ve bir gazetecinin kurduğu biracı

Bizim radarımıza giren son dönemin gözde biracısı is Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 2006 yılında kurulan Mikkeller! Her ne kadar bilinen anlamıyla sabit bir biracı olmayan Mikkeller, farklı şirketlerle ve kişilerle yaptıkları ortaklıklarla sınırlı sayıda üretim yapan tam anlamıyla butin bir biracı. Farklı tarifler kullanan ve bunun yanı sıra logo ve tasarımlarda da dikkat çekici “tatlılıkta” işler yapan Mikkeller kısa sürede büyüdü.
Mikkeller adeta bir reklam ajansı gibi renkli ve eğlenceli bir kurumsal kimliğe sahip.
Mikkeller’in hikayesi ise bir hayli ilginç… Evde bira yapan lise öğretmeni Mikkel Borg Bjorgso ile gazeteci Kristian Klarup Keller’in geliştirdiği biralar, bira tutkunlarını şaşkına çevirmek için kamuya lanse edildi. 2006 yılında düzenlenen Danimarka Bira Festivali’nde Mikkel ile Keller 8 farklı birayı görücüye çıkardı. Bu sırada ABD’den taa Danimarka’ya gelen iki Amerikalı bira distribütörü şirketle anlaşma imzaladı. Sınırları yok etmek isteyen Amerikalı bira şirketlerinin dikkatini çeken bu bira bir anda popüler oldu.
O günden beri birçok ödül ve bira tutkununun gönlünü alan Mikkeller online olarak satış da yapsa da 2013 yılında San Diego’da ilk mağazasını açtı. Kısa bir süre sonra mağazlarının sayısını artıran Mikkeller global anlamda birçok markayla da ortaklık yaptı.

Mekanların iç tasarımı huzurlu tabii yer bulabilirseniz!

Koşu grubu da var

Berlin, San Fransicso, Stockholm,  Kopenhag, Barcelona, Aarhus, Taipei ve Bangkok gibi lokasyonlarda şube açan ve sürekli konsept değiştiren Mikkeller’i takibe almakta fayda var.
Sağlıklı yaşam ve koşu konusunda adeta takıntılı olan Danimarka halkı gibi Mikkeller de koşuya gönül vermiş durumda. Mikkeller Running Club isimli bir oluşum, yani koşu grubu oluşturan Mikkeller, resmi yarışlarda boy gösterdiği gibi müşterilerini de harekete geçirmeyi hedefliyor.