Havaların ısınması ve 3. dalga kahvecilerin yazlık menülerini çıkarmasıyla birlikte bir Cold Brew akımıdır gidiyor… Gerçekten de Starbucks ve Nero gibi zincir kahvecilerin de dahil olmasıyla bir çılgınlık halini alan Cold Brew hakkında ilginç bir tartışma başladı.

ABD’de yaşayan ve kahve konusunda uzman olan bazı kişiler soğuk demleme olarak da bilinen Cold Brew’ün aslında çekirdeklere haksızlık yaptığını iddia ediyor. Boston’da kahve işini yapan ve bu konuda uzmanlaşan George Howell, “Keşke insanlar sadece buzlu kahve siparişi etse. Soğuk demleme yöntemi kahve çekirdeklerinin tadını aynılaştırıyor. Eğer çekirdeklerin farklı tatları sizi kahveye cezbeden bir detaysa, Cold Brew kesinlikle sizinle uyumlu değil” diyor.

Uzmanlar, soğuk demleme yöntemiyle yapılan kahvelerin tatlarının birbirine benzediğini öne sürdü.

Howell gibi düşünen bir diğer isim de Dünya Barista Şampiyonu James Hoffmann… Hoffmann da soğuk demleme yönteminin çekirdeklere zarar verdiğini söylerken, “Sıcak su kullanılınca kahve çekirdeğinde tat veren bazı bileşimler ortaya çıkıyor. Böylelikle farklı çekirdekler farklı tat veriyor. Fakat soğuk demleme yöntemi uygulandığında  bu tatlar ortaya çıkmıyor. Soğuk demleme kaliteli çekirdeklere haksızlık yapıyor. Soğuk demleme yöntemi uygulayınca bütün çekirdekler benzer bir tat veriyor ve hangi çekirdeğin nerede üretildiğini anlayamıyorsunuz” dedi.

Soğuk demleme (Cold Brew) nedir?

Kahve çekirdeğini su ile oda sıcaklığında 12 ile 24 saat arasında demleme süreci sonunda soğuk içilen bu içecek buzlu kahveden bir hayli farklı. Zira buzlu kahvede sıcak kahve demleme yöntemi kullanılıyor ve daha sonra ortaya çıkan kahve buz ile soğutuluyor.
Eğer kahve ile ilgili daha fazla bilgi, dosya ve haber istiyorsanız, pantolonbaligi.com‘u yakından izlemeye devam edin.
Eğer hangi kahve yapım tarzının faydalı olduğunu hangisinin sağlıklı olduğunu öğrenmek isterseniz sizi buraya alabiliriz.
Ortamlarda kahve hakkında atıp tutarak şekil yapacağınız 10 bilgi için de buraya gelin lütfen.
Peki bu leziz haberleri okudunuz ve bir koşu gidip çekirdek aldınız… Çok güzel, peki bu kahvelerin nasıl bayatlamadan saklanabileceğini biliyor musunuz? O zaman detayları buradan okuyabilirsiniz.