Türkiye’de hipsterlar ve bu işe ciddi zaman ve para harcayanlar sağolsun, plaklar eski şaşalı günlerine geri döndü. Öyle ki bir süredir Türkiye sınırları içerisinde benzerlerini Avrupa’da ve ABD’de gördüğümüz Record Store Day yani Plak Dükkanı Günü kutlanıyor. Bu yılki Plak Dükkanı Günü ise 13 Nisan 2019’da yani bu cumartesi birçok plak dükkanında gerçekleşecek etkinliklerle kutlanacak.

Record Store Day nedir?

Aslında 2008 yılında başlayan Record Store Day, ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede kutlanıyor. Etkinliğe katılan dünya çapında binlerce plak dükkanı bu güne özel mini konserler ve etkinlikler hazırlıyor ya da sadece bu gün için özel ve sınırlı sayıda hazırlanmış plakları satışa çıkarıyor. Diğer ülkelerdeki plak dükkanlarının sözbirliği etmiş gibi bu etkinliğe katılmaları dolayısıyla aslında Plak Dükkanı Günü, dünyanın en büyük müzik etkinliği haline geliyor.

Türkiye’de nasıl ve nerede kutlanacak?

Etkinliğin Türkiye ayağı aslında İstanbul’daki mağazalarda kutlanacak. Red Bull ve Fred Perry gibi küresel markaların desteğiyle bu yıl kutlanacak etkinliğe katılacak plak dükkanları ise şu şekilde:

  • Kontra Plak (Beyoğlu)
  • Analog Kültür (Serdar-ı Ekrem)
  • Opus 3A (Cihangir)
  • Plakhane (Kadıköy)
  • Rainbow 45 (Kadıköy)
  • Outro Music (Kadıköy)
  • Küçük Plak Dükkanı (Kadıköy)

Bu mağazalarda özel etkinlikler de olacak. Örneğin bu yukarıdaki mağazalarda Fred Perry’nin 4 farklı illüstratöre tasarlattığı bez çantalar satılacak. Kontra Plak’ta Cumartesi günü saat 15:00’ten itibaren 21:00 sularına kadar performanslar gerçekleşecek.

Kontra Plak’ta çalacak isimler arasında Ati ve Aşk Üçgeni, Selin Sümbültepe, Bi Android, Mindshifter ve Islandman and Nova Persona yer alıyor.

Opus 3A’da Halit Kalkınç ve Dönüşüm imza dağıtacak.

Bu Cumartesi günü aynı zamanda 5. yaşını da kutlayacak olan Analog Kültür’de ise Brek konseri olacak. Son dönemde müzik sahnesinin en dikkat çeken isimlerinden biri olan Brek’in konseri saat 16:00’da stüdyo katında olacak.

 

Mor ve Ötesi’nin bu özel kaydı cumartesi günü satışa çıkacak.

Opus 3A’da ise imza etkinliği olacak. Cihangir’deki Opus 3A’ya Halit Kalkınç ve Dönüşüm katılacak. Ekip saat 15:00 ile 17:00 arasında albüm ve kitaplarını imzalayacak.

Rainbow 45 Records ise Mor ve Ötesi’nin Aya İrini’de senfoni orkestrası ile birlikte verdiği konserin özel kaydını yayınlayacak. Çiftli plak gerçekten de bir koleksiyon parçası olmaya aday.