Herkes geleceğin kıyafeti veya elbisesi olarak daracık kostümler, astronotlar kaskları, ışın tabancası ve pelerin düşünür muhtemelen… en azından biz öyle düşünüyoruz! Her neyse konudan çok sapmadan bu yazının başrol oyuncusuna gelelim, ne dersiniz?

Konumuz basit, binlerce yıldır insanın sırtına attığı ceket ve mont. Konu bu kadar geniş olunca bunu daraltmak için son zamanlarda gözümüze kestirdiğimiz havalı markalardan biri olan Vollebak’tan bahsetmemek olmaz. Spor, teknik ve gündelik giyimi tek potada eriterek teknolojik, faydalı, tarz ve oldukça pahalı ürünler ortaya koyan marka yeni ürününü tanıttı: 50.000 BC Jacket (yani MÖ 50.000 Ceketi)

Ceketin başlığı kullanıldığı zaman hem fiziksel hem de psikolojik bir koruma sağlıyor.

‘Tarih öncesi insanlar yaşadığında nasıl bir mont isterdi?’ sorusunu merkeze alan tasarımcılar hem ceket hem de mağara olmayı başaran bir tasarım geliştirmiş. Konu hakkında konuşan Vollebak’ın kurucu ortaklarından Steve Tidball, ‘Biz aslında normalde günümüz ve gelecek hakkında tasarımlar yapıyorduk ama, geçmişten ilham alarak ne gibi olasılıklarla karşılacağımızı merak ettik ve ortaya bu çıktı’ diyor.

Son dönemin gözde markalarından North Face, Columbia veya Salomon’a ciddi bir rakip olarak geliyor.

50.000 BC gerçekten de çok ihtişamlı bir kıyafet. Dört katmanlı yumuşak kabuklu bir yapıya sahip olan ceketin dış yüzü su geçirmeyen malzemeden yapılmış. Fakat iş sadece yüksek kaliteli malzemede bitmiyor… Tidball’un dediğine göre iş tasarım anlamında da ‘uçuk’. Tidball, ‘Bu ceket sadece eşyaların biliminden faydalanmıyor, mimariden de ilham alıyor. İlk insanların yaşam sürecini, nerelerde kaldıklarını inceledikten sonra böyle bir tasarım karşımıza çıktı’ diyor.

Gerçekten de taşınabilir bir sığınak, bir mağara gibi bir şekli olan 50.000 BC’nin yapısı fiziksel korumanın yanında psikolojik koruma da sağlıyor. Henüz satışa çıkmayan fakat satışa çıktığı anda da yüksek fiyatına rağmen kısa sürede tükenecek bu ceketi almak için sık sık İngiliz markanın internet sitesine bakmanız gerekiyor.