Son dönemde markaların büyük önem verdiği ve hassas olduğu konuların başında sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm… Bu konuda Parley for the Oceans ile ortaklık yaparak dikkatleri üzerine çeken Adidas’tan yeni bir hamle daha geldi. Marka önceki gün gerçekleşen özel bir etkinlik ile tamamen geri dönüştürülen malzemelerden üretilen yeni ayakkabı serisini tanıttı.

Adidas FUTURECRAFT.LOOP adını verdiği seri ile tamamen geri dönüştürülmüş koşu ayakkabıları geliştirdiğini duyurdu. Parley ile 11 milyon çift koşu ayakkabısı üreten marka böylelikle gelecekte tabanından bağcıklarına kadar her şeyiyle geri dönüştürülmüş ayakkabı üretmeye hazır olduklarının da sinyalini verdi.

Marka tamamen geri dönüştürülmüş koşu ayakkabısı yaparak, ‘Endişelenmeyin ciddi performans ürünlerinde bir sıkıntı yaşanmayacak’ diyor resmen.

Adidas’ın yönetim kurulu üyelerinden biri olan Eric Liedtke konuyla ilgili olarak, ‘Plastik atıkları sistemimizden atmak ilk adımdı fakat sadece burada duramazdık. Ayakkabıları giydikten ve eskittikten sonra ne oluyor? Onları atıyoruz fakat sadece boşluğa atmıyoruz, atmosfere gereksiz karbon olarak gönderiyoruz ya da okyanusları plastik atıkla dolduruyoruz. Amacımız bu atık konseptini tamamen ortadan kaldırmak. Hayalimiz aynı ayakkabıyı tekrar ve tekrar giyilebilir hale getirmek FUTURECRAFT.LOOP ile ilk olarak profesyonel bir koşu ayakkabısı yaptık ve atık maddelerle yüksek performans ayakkabısı üretilebileceğini göstermek istedik’ diyor.

Futurecraft.Loop projesi ilk olarak 200 kişiyle denenmeye başlandı. Sonraki sürece göre proje genişleyecek.

Adidas’ın son 10 yıldır hammadde üreticileriyle ve diğer paydaşlarla fikir alışverişinde olduğunu söyleyen yetkililer Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaptığı bir dizi görüşme sonrasında ortaya yüzde 100 geri dönüştürülmüş ayakkabıyı çıkardı. Adidas bu sistem aracılığıyla kullanılan ayakkabıyı parçalara ayırarak yeni bir ayakkabının oluşturulmasını sağlıyor.

Evet yanlış okumadınız, bu ayakkabının her parçası geri dönüştürülmüş maddelerden oluşuyor.

Boost tabanından örgü yapısına ve bağcıklarına kadar her şeyin geri dönüştürüldüğü ayakkabı serisinin ilk nesli beta programı olarak 200 kişi ile denenmeye başladı. Eğer işler yolunda gider ve üretim süreci sekteye uğramazsa Adidas 2021 İlkbahar/Yaz sezonunda yeni ürünler ile karşımıza geçecek.