Basketbol tarihinin en önemli köşe taşlarından biri hiç kuşkusuz Converse’tir… Chuck Taylor All Star sayesinde basketbolun gelişmesine en büyük katkılardan birini yapan Converse yepyeni bir ayakkabı ile tüketicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

1917’den beri pek değişmeyen formuyla basketbol sahalarından çıkıp bir popüler kültür ikonu haline gelen Converse Chuck Taylor All Star, biçim ve yapı değiştirerek profesyonel basketbolcular için adapte edildi.

Converse All Star Pro BB, atalarından ilham almış.

1917’de piyasaya çıktığında Non-Skid olarak bilinen Converse’in yeni modelinin adı ise All Star Pro BB. Bu şekilde tekrar piyasaya çıkacak olan ayakkabıyı ünlü tasarımcı Eric Avar geliştirdi. Günümüze uyarlanan basketbol ayakkabısının tabanında bir süredir Nike’ın basketbol ve koşu ayakkabılarında kullandığı React köpüğü bulunurken üst kısımda da Quadfit isimli bir yapı var.

Orijinal Converse All Star’dan ilham elen tabanın da tutuşunun üst düzeyde olması bekleniyor. Haziran ayında piyasaya çıkması beklenen ayakkabının bu ay içerisinde sınırlı sayıda olarak ABD’de satılacağı resmen açıklandı. Turuncu detayların yer aldığı siyah ve beyaz renklere sahip iki ayakkabının fiyatı da şimdilik 140 dolar olarak belirlendi.

Eğer retro ayakkabılara gerçekten ilgiliyseniz, bu hafta sonu Türkiye’de de satışa çıkacak bir sneakerı takibe almanızda fayda var. Ünlü şarkıcı Travis Scott, basketbol tarihinin en ikonik ayakkabısı Air Jordan 1’ı kendine göre yeniden tasarladı. Bu ayakkabının detaylarını da okuyabilirsiniz.