Spor ayakkabı ve spor giyim devi Nike’ın tarihinin en önemli modellerinden biri Nike Cortez ise ikincisi de Waffle Trainer’dır… Minimalist tasarımıyla dikkati çeken Nike Cortez’den sonra piyasaya çıkan Waffle Trainer aradan geçen uzun yılların ardından ismini Nike Waffle Racer olarak değiştirerek tekrar karşımıza çıkıyor.

Ayakkabı retro renkler kullanarak adeta bir nostalji yaşatıyor.

Cortez kadar minimalist olmasa da Nike Waffle Trainer da dönemdaşı gibi koşu sporundan ilham almış ve çok özel bir taban sistemi ve tasarımına sahipti. Koşu yapanların sıklıkla tercih ettiği ve o dönem için büyük bir atılım olan taban teknolojisi bugün bile üniversitelerde resmen ders olarak okutuluyor.

Retro modelin en ince ayrıntısı bile düşünülmüş.

Cortez’i geliştirip sneaker ve spor endüstrisini günümüzdeki hale getiren Nike’ın kurucularından Bill Bowerman’ın tasarladığı Waffle Racer 1977’de büyük bir sükse yaratarak tüketicinin sevgilisi haline gelmişti. O dönemde kendi evinde AR-GE çalışmaları yaparak farklı şekil ve tarzlarda ayakkabılar geliştirmeye çalışan Bowerman’ın bu tasarımının hikayesi ise bir hayli ilginç.

Nike Waffle Racer’ın tabanı muhtemelen artık waffle makinesinde üretilmiyordur.

Waffle makinesi pert oldu

Bowerman ayakkabının tabanını eşinin Belçika waffle’ı yapmak için kullandığı makinesi aracılığıyla yaptı. Dolayısıyla tabanın tutuşu kuvvetlenirken Bowerman ailesi de bir süre waffle yiyemedi… Olsun, Nike 1980’de halka açıldığında Bowerman’ın 26 milyon hissesinin değeri bir anda 9 milyon dolar oldu.

Nike, ABD’de Waffle Racer’ı 80 dolardan satışa çıkardı.

İşte 1977’de büyük sükse yaratan bu ayakkabı ufak bir isim değişikliğiyle geri dönüyor, üstelik modern tüketicinin istek ve talepleri doğrultusunda ufak bazı değişiklikler yaparak… Nike’ın bu ay piyasaya sürdüğü ayakkabının adı artık Waffle Racer oldu. Waffle Racer, naylon/süet bir yapıda ve ayakkabının tabanında da ayak şeklini alan bir sünger teknolojisi var. Çift katmanlı dış taban da ayakkabının bütün gün kullanımına imkan tanıyor.

 

Yakın zamanda Nike’ın bünyesine geçen Converse de ikonik All-Star ayakkabılarını dönüştürmüştü. Converse, profesyonel basketbolcular için klasik modeli günümüz teknolojileriyle donatmıştı.