Son dönemin gözde sanatçılarından ve Air Jordan 4’ü bundan birkaç yıl önce tasarlayarak dikkatleri üzerine çeken KAWS, bu ay yapılan bir açık artırmada rekor kırdı. Sotheby’s tarafından düzenlenen açık artırmada KAWS’ın oldukça etkileyici bir çalışması rekor kırarak el değiştirdi.

Sokaklarda grafiti yaparken sanat dünyasının dikkatini çeken ve o günden itibaren sanat camiasının oldukça yakından takip ettiği KAWS’ın rekor kıran eseri ise bir hayli eğlenceli. 2005 yılında Japon tasarımcı NIGO’nun siparişi üzerine yapılan THE KAWS ALBUM isimli sanat eseri satışa çıktı ve resmen sanatçının pazarını altüst etti (tabii iyi anlamda).

PARODİNİN PARODİSİ

Simpsons karakterlerini kendine has bir biçimde gözlerine X çizerek resmeden KAWS, bu karakterleri ikonik müzik grubu Beatles’ın Sgt. Pepper albümünün efsaneleşmiş kapağına benzer bir şekilde taşıdı. Daha önce The Simpsons karakterleriyle yapılan Sgt. Pepper albümünün parodisini bu sefer kendine göre hazırlayan KAWS muazzam bir işe imza atıyor. Karakterler aynı albümün kapağındaki gibi resmedilirken tablonun altında da Kimpsons ifadesi yer alıyor.

NIGO, son dönemin gözde sanatçılarından KAWS’ın hem yakın bir arkadaşı hem de en büyük hayranlarından biri.

Sotheby’s’in Hong Kong’daki merkezinde gerçekleşen müzayede öncesinde THE KAWS ALBUM’un 1 milyon dolara satılması bekleniyordu fakat koleksiyonerler KAWS için adeta birbirine girdi ve tablo tam olarak 14.7 milyon dolara satıldı. ‘Elit’ sanat dünyasının nefret etmeye bayıldığı sokakların çocuğu KAWS’ın bundan önceki en pahalı eseri 2.7 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Müzayede öncesi açıklama yapan NIGO, ‘KAWS (yani Brian Donnelly) zirveye çıktı ve dünyanın en meşhur çağdaş sanatçısı ve bu beni çok mutlu ediyor. Ben onunla 1996’da tanıştım ve o zamandan beri işlerine bayılıyorum. THE KAWS ALBUM birçok müzede sergilendi’ ifadesini kullandı.