İtalyan spor otomobil üreticisi Pagani, hayli lüks ve pahalı otomobili Huayra Roadster’a bir göz atmamıza olanak tanıyor.

Huayra Coupe modelinden daha hafif olan Pagani Huayra Roadster’da markanın karbon elyaf araştırmalarındaki son durumunu gözlemlemek mümkün. Araç yeni geliştirilen Carbo-Triax HP52 malzemesine sahip.

Adeta bir Batmobile!

Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarılan otomobil tam 764 beygir gücünde. Fiyatı ise 2.3 milyon euro. Özel bir müşterisi için hazırlanan Huayra Roadster’da Porsche 918 Spyder’da bulunan aynı asit yeşili renk orta derecede kullanıldı, çünkü müşteri aynı zamanda bir Porsche hayranıydı.

Asit yeşili Huayra Roadster’ın yeni sahibine konuyla ilgili 1-2 soru sorduk.

Neden neon sarı? Altın ve kırmızıyı gördük ama neden çok parlak bir şey seçtiniz?

Orada çok güzel örnekler var ve bunu ortaya çıkarmak zorlaşıyor. Pagani’lerdeki karbon elyaf dalgası çok şaşırtıcı, bu yüzden tamamen açığa çıkmış bir siyah karbon fiber gövdesi olmalı. Daha sonra Porsche 918 Spyder’ım ile aynı renkteki Acid Green boru aksanları eklendi.

Dış ve iç bölümlerin dışında, performans bölümünde herhangi bir şey değiştirildi mi?

Huayra Roadster, daha önce Huayra Coupe modelinde daha önce sunulmamış olan tüm yeni teknolojilere sahip. Huayra Roadster sadece Zonda’dan gelen bazı tasarım ipuçlarıyla aerodinamik değişikliklere sahip değil, fakat aynı zamanda süspansiyonun yanı sıra motora ciddi bir güç artışı sağlıyor. Bununla birlikte, en büyük fark, Carbo-Triax HP52 olarak bilinen yeni geliştirilen bir malzeme. Önceki araçlarda zaten güçlü ve hafif karbon-titanyum malzeme ile birlikte, Huayra Roadster’daki ağırlık tasarrufu 80 kg ve sertlikte de % 52 artışa yol açtı.

Peki bu otomobil hangi şehre gidecek?

Araç çoktan teslim edildi, şu anda Beverly Hills Pagani Showroom’unda ikamet ediyor.