Otomotiv dünyasının lüks denince akla gelen ilk markalarından biri olan Bentley, 100’üncü yılı için konsept bir araç geliştirdi. Bentley EXP 100 GT ismi verilen araç Bentley markasının gelecekte fiziksel olarak vücut bulmuş hali olarak kendisini konumlandırıyor.

Araç sahibinin Grand Touring deneyimini geliştirmeyi ve aldığı hazzı en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen Bentley EXP 100 GT, böylelikle markanın yüzüncü yaşını da kutluyor.

Bentley, çevreci ve hızlı bir araç geliştirmeyi hedefliyor.

Hafif alüminyum ve karbon fiberden üretilmiş olan Bentley EXP 100 GT, 5,8 metre uzunluğunda ve hemen hemen 2,4 metre genişliğinde… İki metre genişliğinde olan sürücü ve yolcu kapıları, açıldığında ise 3 metreye ulaşıyor ve otomobil böylece sürücü ve yolculara ihtişamlı bir giriş vadediyor.

KİŞİSEL ASİSTAN TANSİYONU İZLİYOR

Otomobildeki Bentley Kişisel Asistanı, yolcuların ihtiyaçlarını öngörüyor. Örneğin reaktif koltuk yüzeyleri, sürüş sırasında yolcunun oturma konumunu algılıyor ve ihtiyacın algılandığı yere otomatik olarak daha fazla destek sunuyor. Ayrıca Bentley EXP 100 GT’ye göz ve baş hareketlerini ve hatta tansiyonu bile izleyecek biyometrik sensörler monte edilmiş.

 

Bentley, geleceğin aracını şimdiden yapıyor.

 

Yolcularının Bentley EXP 100 GT’deki sıra dışı yolculuk deneyimini geliştiren şey, yapay zeka tabanlı Bentley Kişisel Asistanı… Bu gelişmiş ve akıllı sistem, bireysel özelliklere sahip Enhance, Cocoon, Capture, Re-Live ve Customise gibi beş ayrı mod temelinde yolculara son derece yüksek seviyede kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

 

Kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarmayı hedefleyen Bentley, özel bir yazılım geliştirmiş.

Karbon içermeyen bir sistem ve tasarıma sahip olan Bentley EXP 100 GT’nin elektrikli motorları, otomobilin 0’dan saatte 100 kilometre hıza sadece 2,5 saniyede çıkmasını sağlıyor. Azami hızı saatte 300 kilometre olan otomobilin, 4 elektrikli motoru 1500 Nm’ye kadar tork üretirken, araç 700 metre de menzile sahip.