Otomotiv dünyasının en ikonik markalarından Bugatti, retro tasarımlı bir otomobil geliştirdi ve görücüye çıkardı: Centodieci! 90’ların en tarz araçlarından biri olan Bugatti EB110’yi temel alan araç tam 8.8 milyon dolar.

Bugatti Centodieci, atalarından ilham alıyor. (Centodieci ortadaki beyaz olan bu arada!)

İtalyancada 110 anlamına gelen Centodieci, markanın kurucusu Ettore Bugatti’nin 110’uncu doğum gününe saygı duruşunda bulunuyor. 8.0 litrelik W16 motoru olan araç 1600 beygir gücüne sahip. 0’dan 100’e 2.4 saniyede çıkabilen Centodieci, 200 kilometreye 6.1 saniyede, 300 kilometreye ise 13.1 saniyede çıkıyor. Aracın çıktığı maksimum hız ise 380 kilometre.

Bugatti’nin kurucusuna saygı duruşunda bulunmak istiyorsanız 8 milyon euro vermenin yerine daha hesaplı bir şeyler de olmalı…

En pahalısı mı?

Bugatti’nin bu çok özel aracı sadece 10 adet üretilecek. Yakın zamanda markanın bir başka modeli olan Divo da sınırlı sayıda üretilmişti. Divo, 40 adet üretilirken fiyatı yaklaşık 5.8 milyon dolardı. Böylelikle Centodieci, Divo’dan çok daha değerli bir araç diyebiliriz. Centodieci, yaklaşık 8.859.744 Amerikan dolarına (yani 8 milyon euroya) satılıyor. Bu Bugatti’nin sevilen modeli Chiron’un yaklaşık 2 katı. Fakat merak etmeyin Centodieci’den daha pahalı araçlar da var. Örneğin bu yılın başında lanse edilen La Voiture Noir tam 12 milyon dolara alıcı buluyor.

 

Bu arada Bugatti’nin 8 milyon euroluk etiketi sizi heyecanlandırmadıysa, dünyanın en pahalı aracına bir göz atmakta fayda var!