2006 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de kurulan ve o günden beri de müzik endüstrisinin ve müzik dinleme alışkanlığını değiştiren Spotify’ı milyonlarca insan kullanıyor. YouTube, Apple Music, SoundCloud gibi yabancı kaynakların yanı sıra Türkiye’den de Turkcell’in fizy’si, Türk Telekom’un Muud’uyla birlikte kıyasıya bir rekabet içinde olan Spotify’ı dünyada 200 milyonu aşkın insan aktif olarak kullanıyor.

 

Spotify’ın ücretli versiyonu da bulunuyor. Spotify Premium adı verilen bu yapıda telefona şarkı indirmek, reklam araları olmadan müzik dinlemek gibi özellikler öne çıkıyor. Fakat bütün bunlara rağmen ister para verin isterseniz de vermeyin, Spotify’daki müzik kalitesini ve keyfinizi artıracak bir özellik olduğunu biliyor musunuz?

 

Spotify’da müzik dinlerken istediğiniz tonu veya detayları alamıyorsanız üzülmeyin. Eğer çok üst düzey profesyonel kulaklık almak istemiyorsanız, Spotify üzerinden bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Spotify’ın derinlerine inerseniz sadece 3 adımda müzik kalitesini artırabilirsiniz.

İşte karşınızda 3 adımda Spotify’da müzik kalitesini artırma rehberi: 

BİRİNCİ ADIM

Ayarlara girdikten sadece birkaç saniye sonra müziğinizi kişiselleştirebilirsiniz. Burada çalma sekmesine gelin.

Öncelikle hesabınıza girip Ayarlar sekmesine tıklamalısınız. Ayarlar sekmesine girdiğinizde ise Çalma sekmesi tam da aradığınız yer olacaktır.

İKİNCİ ADIM

Çalma sekmesinin içinde Ekolayzer’ı bulunca işiniz bitiyor sanmayın.

İlk adımı kazasız belasız atlatıp çalma sekmesine geldiğinizi varsayarak devam ediyoruz. Burada aramanız gereken bölüm Ekolayzer!

ÜÇÜNCÜ ADIM

Ekolayzer bölümü müzikal beklentiniz yüzünden hem faydalı hem de eğlenceli.

İşte geldik en eğlenceli bölüme… Ekolayzer sekmesinde dilediğiniz gibi ayarlama yapma fırsatınız var. Dilerseniz Spotify’ın sizin için önceden hazırladığı, ‘Rock’, ‘Pop’, ‘Hip Hop’, ‘Latin’, ‘Caz’, ‘Lounge’, ‘Küçük Hoparlör’, ‘Sesli Okuma’, ‘Vokal Artırıcı’ gibi kategorileri tercih edebilirsiniz. Eğer istemezseniz sizin için ideal ayarı yukarıdaki grafik üzerinden parmaklarınızla yapabilirsiniz.

Spotify, geçtiğimiz yıl İstanbul için müzik dinleme haritası hazırlamış ve ortaya ilginç sonuçlar çıkarmıştı.