Her sabah ve akşam yatmadan önce ilk gördüğümüz, boyun eğriliğine sebep olan ve tuvalette ya da plajda elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar ile ilgili en korkutucu olay elbette pilin bitmesi ve batarya ömrünün sona ermesidir. Öyle ki bazı durumlarda akıllı telefonu bir powerbank ile ya da sürekli iş bilgisayarına USB ile bağlı biçimde kullanmak zorunda kalabiliriz. Fakat merak etmeyin! Pantolonbaligi.com yine yapacağını yaptı ve batarya ömrünü uzatmak için 6 adım derledi. Neyse ki lityum-ion piller artık daha güvenli, daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü.

1- Tadında bırakın

Lityum-ion bataryanın içinde yaşanan kimyasal tepkimeler kısa şarjlarla daha uyumlu. Dolayısıyla telefonu şarja takmak için şarjın tamamen bitmesini ya da şarjdan çıkarmak için tamamen dolmasını beklemeye gerek yok.

Elbette bunu yaparsanız telefonunuza çok ciddi zarar vermezsiniz ama bataryanın ömrünü kısaltma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Telefonunuzun şarjını genelde yüzde 50 ile yüzde 80 arasında bırakmak en idealidir. Bizden bir tavsiye, bataryanın seviyesini yüzde 20’nin altına çok indirmeyin.

Uyurken şarjdan çıkarıyım mı?

Evet bütün forumlarda ve arkadaş ortamlarında sıklıkla tartışılan bir konudur: Uyurken telefonu şarjda tutmak telefona ve dolayısıyla pile zarar veriyor mu?

Bu konuya şöyle yanıt verelim, telefonunuzu ofiste bilgisayarda ya da gece uyurken şarjda tutmak zarar vermez. Akıllı telefonlar ve günümüzdeki şarj aletleri artık telefonun yüzde 100 şarj olduğunu anlayabilecek ve dolayısıyla elektrik akımını düşürebilecek zekaya sahip.

2- Isıyı kontrol edin

Akıllı telefonların kullanım kılavuzlarında yazan ve kimsenin pek de dikkat etmediği bir ibare vardır… Telefonları aşırı hava durumlarında kullanmayın. Yani hem aşırı sıcaklar hem de aşırı soğuklar telefonlara zarar verebilir. Bu gibi ekstrem hava şartları telefonların kapanmalarına sebep olabilir.

Elbette özel vakumlu ısı geçirmeyen kutularda telefonları taşımayın ama dikkatli olun. Güneşin altındaki bir arabada telefonu bırakmak ciddi zararlar verebilir. Aşırı hava durumları telefonların bataryalarının ömürlerini kısaltır.

3- Yavaş ve düzenli

Son dönemde bir kablosuz şarj furyası aldı başını gitti… Gerçekten de çok havalı olan bu teknoloji henüz çok yeni ve etkileri çok da bilinmiyor. Bunun yanı sıra hızlı şarj özelliğine sahip teknolojiler de karşımıza çıkıyor. Fakat bataryanın ömrü için standart şarj cihazını ya da bilgisayara USB ile bağlayarak telefonu şarj etmek en ideal ve garantici yöntem olabilir.

Bunun sebebi de lityum-ion bataryaların yavaş ve sabit bir elektrik akımını tercih etmeleri. Dolayısıyla bulabiliyorsanız bu sabit ve yavaş akımı tercih edin.

Eğer kablosuz şarj ya da hızlı şarj özelliğini denemek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka orijinal ya da kullandığınız marka tarafından onaylanmış şarj aletleri ve aksesuarları kullanın.

4- Şarjı yarıda bırakın

Eğer bir süre telefonunuzu kullanmamaya kararlıysanız (bol şanslar) telefonunuzun şarjını ya yarı yarıya dolu bırakın. Tamamen bitmiş ya da full dolu bir şarj telefonunuzu biraz daha yorar.

Elbette bataryanın dolu olması ya da çekmecede bitik halde beklemesi telefonunuzu kullanılamaz hale getirmeyecektir. Sadece bataryanızın ömrüne zarar verir.

5- Güncellemeleri alın

Telefonunuza gelen güncellemeleri kaçırmamakta fayda var. Aslında gelen güncellemeleri sadece bataryanın ömrünü artırmak için bile yapabilirsiniz. Android ve iOS işletim sahibine sahip cihazlar artık neredeyse her gün güncelleme alıyor.

Bu güncellemeler güvenlik, uygulamalarla uyum ve batarya ömrü için hayati önem taşıyor. Dolayısıyla güncelleme var mı yok mu diye ara ara bakın ya da otomatik olarak güncellemeleri indirin. Örneğin iOS’un yakın zamanda Ayarlar bölümündeki Pil sekmesinin altında Pil Ömrü bölümündeli batarya sağlığı çok önemli. Android’de de AccuBattery gibi bir uygulama size yardımcı olabilir.

Bu arada Apple’ın açıkladığına göre yakın zamanda Apple haricinde bir yerden (örneğin Doğubank’tan) batarya değişimi yaptıysanız, bataryanızın servise götürülmesi gerektiğine dair bir uyarı alabilirsiniz. Bunu kaale almaya gerek yok, bilginize.

6- Pilinizi bitirmeyin

Evet, doğal olarak her pil eninde sonunda bitecektir (sen hariç Nokia 3310)… Pillerin içindeki kimyasallar da bir noktadan sonra biteceği için çok da merak etmeyin. Ama pilin bitmemesi için yapabileceğiniz bazı ufak hatırlatmalar var. Örneğin ekran ışığını kısabilirsiniz, hoparlör yerine kulaklık kullanabilirsiniz, metroda ya da kullanmadığınız zamanlarda uçak moduna alabilirsiniz. Bu arada telefonunuzun çekmediği noktalarda da uçak moduna almakta fayda var. Zira telefon sinyal almak için gereğinden fazla çalışacaktır ve bu durum elbette pil ömrünü azaltacaktır.

Eğer, ‘Bana bataryası bitmeyecek. Kafam rahat olacak bir telefon gösterin’ derseniz eski bir dosta yakından bakmakta fayda var!