Facebook son dönemde sayıları hızla artan gibi çöpçatan uygulamalarına rakip olarak geliştirdiği Facebook Dating’i bugün resmen başlattı. ABD’de kullanılmaya başlanacak uygulama sevgili ya da eş bulmak isteyenleri bir araya getirmeyi hedefliyor.

Son dönemde dijital çöpçatanlık uygulamalarının hızla artması Facebook’u harekete geçirdi. Geçen yıl Kolombiya’da test aşamasında olan Facebook Dating bugün ABD’de kullanıma açıldı. 18 yaşın üstündekilerin kullanabileceği platform Facebook mobil uygulaması üzerindeki ayrı bir sekmede açılacak.

Facebook Dating üzerinde mevcut profilin yanı sıra yeni hesap da açılabiliyor. Profil üzerindeki beğeniler ve yaklaşımlar analiz edilerek oluşturulacak önerilerin olduğu açıklanırken Facebook, “Her iki tarafın da birbirini beğenmesi durumunda bildirim gönderilecektir” açıklamasını yaptı.

Facebook ve Instagram’da takip ettiğiniz ve ilgilendiğiniz kişiyi “Secret Crush” yani “gizli yanık” olarak tanımladıktan sonra eğer listeye eklediğiniz kişi de sizi kendi listesine dahil ediyorsa, “Gizli bir hayranınız var” mesajı gidiyor ve bir diyalog başlatıyor.

Öte yandan Instagram üzerinden yapılan paylaşımların artık Facebook’a yükleyebileceği ve böylelikle daha kapsamlı bir profil oluşturulabileceği belirtildi.

Facebook, Etkinlikler ve Gruplar aracılığıyla benzer ilgileri ve hobileri olan insanları bir araya getireceğini duyururken, buluşma öncesinde buluşulacak lokasyonu kullanıcının yakınlarına paylaşma imkanı sunacağının altını çizdi. Böylelikle olası bir saldırı, şiddet ya da gaspın da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Facebook Dating Türkiye’ye gelecek mi?

Facebook Dating’in Türkiye’de henüz kullanılıp kullanılmayacağına dair bir açıklama yapılmadı.

Facebook resmi blog hesabında uygulamanın 2020’nin başında Avrupa’ya geleceğini açıkladı.

Facebook Dating, ABD’nin haricinde Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Ekvador, Guyana, Laos, Malezya, Meksika, Paraguay, Peru, Filipinler, Singapur, Surinam, Tayland, Uruguay ve Vietnam’da da kullanılabilecek.