Son dönemde teknoloji devleri retro oyunları ve özel olarak hazırlanmış retro oyun konsollarını piyasaya sürerek oyun camiasında büyük bir heyecan yarattı. PlayStation Classic, Sega Genesis Mini ve NES bunlardan sadece bazıları. Fakat bu retro oyun çılgınlığına dahil olan önemli oluşumlardan biri de tasarım şirketi ve zanaatkar Love Hulten.

Konsoloun detayları misafirlerinizi hayran bırakacak.

Yesterday Vision ismini verdiği özel bir konsept geliştiren Love Hulten, tamamen ahşaptan yapılan çok özel bir ekran tasarladı. 80’lerde ve 90’larda birçok evde olan ahşap kasalı televizyon ekranlarından ilham alan tasarımcı içerisinde oyunların da bulunduğu ve kullanıcının istediği oyunu seçebildiği bir ürün geliştirdi.

Monitörün farklı boyutları da bulunuyor.

Maun ağacından yapılan kasa içerisine 19 inçlik 4:3 oranlarında bir ekran yerleştiren tasarımcı eski tüplü kasalardan ilham alarak özel bir bombe yaratmayı da başarmış. ‘Peki bu oyunlar nasıl oynanıyor’ diye merak ediyorsanız yanıtı basit…

Eski günlerdeki gibi oyun oynamaya hazır mısınız?

Televizyon ekranının içinde retro görünümle bağlantılı olan oyunları oynamak için Raspberry Pi sistemi bulunuyor. Avuç içi boyutlarındaki bu ekran sayesinde SNES, NES, Genesis, NeoGeo, MAME, Atari 2600, n64 ve PSX oyunları oynanabiliyor.

Özel kumandası bile var

1280×1024 ekranın yanı sıra geliştirilen sistemde hoparlör ve HDMI girişi de bulunuyor. Böylelikle isteyen kullanıcılar dizüstü bilgisayarlarını bağlayarak dizi ve film izleyebilir, daha modern oyunları ekran üzerinden oynayabilir. Ayrıca 4 adet Bluetooth kumandası da bağlanabilen cihaz için ahşaptan yapılmış özel kumandalar satın alabiliyorsunuz.

Ekran boyutlarının istenildiği gibi sipariş verildiği bu retro sanat eseri/oyun konsolu/TV’yi satın almak için ise en az 2.799 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.